Avrupalı çiftçilere çevrecilik ödemesi tartışması

Son güncelleme: 22 OCAK 2013 - TSİ 12:30

Avrupalı çiftçilerin çevreyi korumaları karşılığında ek sübvansiyon almaları konusundaki tasarılar bazı Avrupa Parlamentosu milletvekillerinin tepkisini çekti.

Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği'nin çiftçilere, sahip oldukları toprak miktarı üzerinden sübvansiyon verilmesini öngören mevcut sisteminde reform yapmayı amaçlıyor.

Komisyon, çiftçilerin aldığı sübvansiyonun, ekilebilir arazinin bir kısmını boş bırakmak gibi çevre koruma önlemlerine bağlanması gerektiğini belirtiyor.

Ancak birçok Avrupa Parlamentosu milletvekili önerilen değişikliklere karşı çıkıyor.

Çiftçilerin, çevre koruma önlemleri sayesinde iki kez ödeme almasını öngören değişiklikleri destekleyen AP milletvekilleri de var.

Çevreciler ise, çift ödemenin, hali hazırda tartışmalı olan Ortak Tarım Politikası'nın (CAP) itibarını daha da zedelediği görüşünde.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı'ndan (WWF) Tony Long, "CAP zaten halk nezdinde meşruiyet sorunu yaşıyor. Vatandaşlar, birçok çiftçinin çevreye zarar verdiği halde şimdiye neden sübvansiyon olmaya devam ettiklerini anlamakta güçlük çekecek."

Long ayrıca, "Çifte ödemeler gündeme gelirse, vatandaşlar, kandırıldıklarını düşünecek" de dedi.

Hâlihazırda, arazi sahibi olma karşılığında doğrudan 237 euro sübvansiyon alan çiftçilere çevreye duyarlı tarım yapmaları karşılığında ek ödeme tartışması, bu parayı karşılayacak olan vergi mükelleflerinin tepkisini çekecek diye düşünülüyor.

Komisyonun reform önerileri uyarınca, çevre koruma önlemleri karşılığında aldıkları 237 euroluk sübvansiyonun içinde bulunan çevre koruma önlemlerini korumaları bekleniyor.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.