Elysee Antlaşmasının 50. yıl dönümü kutlanıyor

Son güncelleme: 22 OCAK 2013 - TSİ 16:46
Hollande ve Merkel

Fransa ve Almanya bugün, eski düşmanlıklarına son veren Elysee Antlaşmasının 50. yıl dönümünü kutluyorlar.

Fransız ve Alman liderler Berlin'de bir araya geldi. İki ülke parlamentoları da ortak oturumlar düzenleyecek.

22 Ocak 1963'te o dönemdeki Fransa Cumhurbaşkanı Charles De Gaulle ile Almanya Başbakanı Konrad Adenauer, Paris'te Elysee Antlaşması'nı imzalayarak, yıllar süren savaşların ardından iki ülke arasında köklü işbirliği ve dostluğun temellerini atmışlardı.

Berlin ve Paris, bu 50 yıl boyunca ilişkilerinde iniş çıkışlar yaşadıysalar da, iki başkent, Avrupa Birliği'nin şekillendirilmesinde önemli roller oynadı.

Charles De Gaulle, Avrupa'yı bir atlı arabaya benzetmiş; Almanya'nın at rolünü üstlendiğini, Fransa'nın da arabacı olduğunu söylemişti. İki ulus arasındaki işbirliği, Avrupa projesinin temellerini oluşdu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, bugün Berlin'deki Fransız Büyükelçiliğinde sanat dünyasının öndegelen isimleriyle buluştular.

67 yaşındaki Alman film yönetmeni Wim Wenders, Fransa'yla kişisel ilişkisini anlatırken, "Ben, bu dostluğun bir ürünüyüm. Gençliğimde çok daha fazla heyecan verici bir ilişkiydi. İlk arabam Citroën 2CV idi. Ve Paris'te eğitim gördüm. Şimdi belli bir umursamazlık havası var ama 50 yıllık bir evlilikte, bu beni şaşırtmıyor." dedi.

Angela Merkel de, daha önce, Fransa'ya büyük bir yakınlık duyduğunu söylemiş; "Ne zaman bir araya gelsek çoğunlukla yeni ve iyi bir çözümle çıkıyoruz o buluşmadan." dedi.

Fransa ve Almanya, dostluk festivali diye adlandırılan kutlamalar çerçevesinde piyasaya özel pullar, madeni paralar ve benzeri hatıralık eşya çıkardı.

Berlin'de Alman bayraklarının yanı sıra Fransız bayrakları da dalgalanıyor.

Günün ilerki saatlerinde 500'den fazla Fransız milletvekili Bundestag'daki ortak oturuma katılmak üzere Berlin'e gidecek.

Ayrıca iki ülkenin hükümet üyeleri birlikte yemek yiyecek ve kutlama kapsamında bir konser düzenlenecek.

Sorunlar

Bütün bu kutlamalara rağmen, iki ülke arasında çeşitli konularda görüş ayrılıkları sürüyor. Bunlar arasında Euro bölgesinde yaşanan krizin nasıl çözüleceği konusu öne çıkıyor.

Ekonomik büyümenin canlandırılması için yeni harcamalara gidilmesini savunan Cumhurbaşkanı Hollande, Almanya'nın tasarruf önlemlerine ve bütçe açığının kısılmasını bunca önem vermesini hatalı buluyor.

Hollande'ın ayrıca, geçen yılki Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Angela Merkel'in Nicolas Sarkozy'yi açıkça desteklemiş olmasına da içerlediği belirtiliyor.

Mali'de süregiden kriz de, iki ülke arasındaki ilişkiler açısından bir sınav olacak.

Paris, İslamcı grupların Mali içindeki ilerleyişini durdurmak için Fransız güçlerini devreye sokarken, Berlin, bu krizin bir parçası olmak istemiyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.