Galatasaray Üniversitesi'nde yangın

Son güncelleme: 22 OCAK 2013 - TSİ 22:25

İstanbul Ortaköy'deki Galatasaray Üniversitesi'nin tarihi binasında yangın çıktı.

TSİ 19.30 sıralarında 3. kattaki derslikte başladığı tahmin edilen yangının, kısa sürede binayı sardığı bildiriliyor.

NTV'nin haberine göre, ahşap binadaki yangının söndürülmesi için bölgeye çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi.

Yangına denizden de müdahale ediliyor.

Alevlerin neden olduğu yoğun duman bulutu, bölgeyi kapladı.

Dumandan etkilenen bir itfaiye erinin de hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

Yangın sırasında binada bulunan Doç. Doktor Özlem Yüce, yangın anını canlı yayında NTV'ye anlatırken, "3. katta öğretim üyelerinin odaların bulunduğu katta, bir öğretim üyesinin odasından dumanlar yükseldiğini'' söyledi.

Yüce, dumanları görünce binayı tahliye ettiklerini, 5-6 dakika içerisinde itfaiye ekiplerinin geldiğini aktararak şöyle devam etti:

''Soğutma çalışmaları yaptıklarını düşünürken, bina birden alev aldı. Tahmin edersiniz ki ahşap bina ve içerisinde kitaplar var. Binada bulunan az sayıdaki öğrenci de tahliye edildi. Panik yaşanmadı, düzgün bir şekilde tahliye işlemleri yapıldı. Yangının elektrik kontağından çıktığı tahmin ediliyor. Maalesef binamızın yanışını hüzünle izliyoruz."

Resmi adı İbrahim Tevfik Efendi Sahilsarayı olan bina, Sultan Abdülaziz döneminde 1871 yılında inşa edildi.

Uzun yıllar Galatasaray Lisesi'nin kız bölümü dersliği ve yatakhanesi olarak kullanıldıktan sonra Galatasaray İlkokulu'na tahsis edilen bina, 1992 yılından bu yana Galatasaray Üniversitesi'ne ev sahipliği yapıyor.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.