İsrail seçimlerine katılım yüksek

Son güncelleme: 22 OCAK 2013 - TSİ 20:12

İsrail'de bugün yapılan ve Başbakan Binyamin Netanyahu'nun zaferle çıkması beklenen genel seçime katılım yüksek oldu.

Seçim yetkilileri yerel saatle 18'de, katılımın % 55,5 oranında olduğunu belirttiler. Seçimden önce yorumcular, katılımın büyük olmasının merkez-sol partilere yarayacağını söylüyordu.

Kamuoyu yoklamaları Netanyahu önderliğindeki Likud-Beitenu ittifakının, yakınlarda yeni rakip parti Habayit Hayehudi karşısında kayıp vermiş olmasına rağmen, seçimden galip çıkacağını gösteriyor.

Seçimlerden ilk sonuçların bu gece alınması bekleniyor. Ancak yeni hükümeti kurma süreci haftalarca sürebilir.

Daha önce yapılmış seçimlerden farklı olarak, bu kez siyasi partiler, Filistinlilerle kalıcı bir barış anlaşması olasılığı yerine, daha çok sosyal ve ekonomik sorunlar üzerinde odaklandı.

İsrail sandık başında

İsrail'de halk sandık başında... Seçimden Başbakan Netanyahu'nun güç kaybederek çıkması bekleniyor.

İzleyinmp4

Bu ses/görüntü klibini oynatmak için Flash 8 veya daha yeni sürümleri gerekmektedir

Alternatif formatta oynat

Ülkede hayat pahalılığının artması, beklenmedik protestolara yol açmakta. Yakınlarda yayımlanan bir raporda, her dört İsrailliden birinin yoksulluk içinde yaşadığı kaydedildi.

Bugünkü seçimde oy verebilecek seçmen sayısı 5,65 milyonu aşıyor. 10.131 oy sandığının yerel saatle 22'ye kadar açık kalması planlandı.

İlk sonuçların, oylamanın tamamlanmasından iki saat kadar sonra alınması bekleniyor. Kesin sonuçlar ise Çarşamba sabahı belli olacak. İsrailliler ilk kez hükümete ait internet sitesinden oy sayımını anında izleyebilecek.

Nispi temsil sistemiyle yapılan seçimde, 120 sandalyeli Knesset için 32 parti yarışıyor. Partilerin parlamentoda yer alabilmesi için yüzde 2'lik barajı aşmaları gerekiyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.