İsrail: Yeni partiler seçimde sürpriz yaptı

Son güncelleme: 23 OCAK 2013 - TSİ 02:00

İsrail'de bugün yapılan genel seçimlerle ilgili sandık başı anketlerine göre, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun liderliğindeki sağcı koalisyon, merkez-sol partilere sandalye kaptırdı.

Netanyahu'nun Likud (Bütünleşme) partisi ve diğer milliyetçi partiler bloğunun çok az bir farkla parlamento çoğunluğunu elde etmesi bekleniyor. Likud ile Yisrael Beiteinu (İsrail Evimiz) seçime ortak listeyle girmişti.

Seçimlere katılımın yüzde 60'ın üzerine çıkmasının, Haavoda'nın (İşçi Partisi) ve merkez partilerine yaradığı tahmin ediliyor.

Sürpriz olmazsa, oy patlaması elde eden Yeş Atid (Gelecek Var) seçimlerden ikinci, Haavoda ise üçüncü çıkacak.

Netanyahu'nun yeni bir milliyetçi parti olan Habayit Hayehudi (Yahudi Evi) partisiyle ittifak arayabileceği konuşuluyor.

Oylar sayılırken taraftarlarına seslenen Netanyahu, "Yarın yeniden başlayacağız" diyerek, geniş tabanlı bir koalisyon arayacağını dile getirdi.

Yeni kurulacak hükümetin önceliğinin ise "İran'ın nükleer silah elde etmesini engellemek" olacağını söyledi.

Netanyahu 11 sandalye kaybetti

Kudüs'teki BBC muhabiri Yolande Knell, "İsrail politikasındaki dinamiklerin değiştiğine" dikkat çekiyor.

32 partinin yarıştığı seçimlere girilirken, Likud ve Yisrael Beiteinu'nun İsrail parlamentosu Knesset'te 42 sandalyesi bulunuyordu.

İlk sonuçlara göre, iki sağ parti 11 sandalye birden kaybetti.

Başka bir radikal sağcı parti Habayit Hayehudi ise 12 sandalye kazanmayı başardı. Bu parti, Filistin'in Batı Şeria bölgesinin büyük bölümünün ilhakını savunuyor ve Orta Doğu sorununa 'iki devletli' çözümü reddediyor.

Eski gazeteci Yair Lapid'in lideri olduğu Yeş Atid ise 18 veya 19 milletvekili çıkarmayı garantileyerek sürpriz sayılabilecek bir başarı kazandı.

Lapid, Filistinillerle barış görüşmelerine yeniden başlanacağı sözü verilmezse yeni hükümette yer almayacağını açıklamıştı.

Haavoda'nın ise Knesset'e 17 vekil sokması bekleniyor.

Belirmeye başlayan tabloya göre, sağcı partiler bir veya iki milletvekili fazlalığıyla hükümet kurabilir. Bu durumda Netanyahu, daha zayıflamış olsa da, yeniden Başbakan olacak.

Gözlemciler, önceki seçimlerin aksine, kampanya döneminde ekonomik ve sosyal konuların daha etkili olduğuna işaret ediyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.