Clinton Bingazi saldırısıyla ilgili ifade verdi

Son güncelleme: 23 OCAK 2013 - TSİ 18:13
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton


Libya'daki Amerikan Konsolosluğunu hedef alan saldırıdan dört ay sonra Kongre'de ifade veren ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, güvenlik konusundaki eksikliklerin sorumluluğunu üstlendiğini söyledi.

Clinton'ın geçen yılın sonlarında vermesi beklenen ifade, hastalığı nedeniyle ertelenmişti.

11 Eylül'de Bingazi'deki konsolosluğa düzenlenen saldırıda Büyükelçi Christopher Stevens ile üç Amerikalı yetkili öldürülmüştü.

Silahlı kişilerin baskını ardından yangın çıkan konsolosluk binasında dumandan zehirlenen büyükelçinin ölümü, ABD'de büyük tartışma yaratmış, bunun üzerine olay bağımsız bir kurul tarafından soruşturulmuştu.

Clinton, uzun zamandır beklenen ifadesinde ABD yönetiminin Libya'da güvenliğin kötüye gittiği yolundaki belirtileri gözardı ettikleri yolundaki eleştirileri yanıtladı.

Bingazi'deki konsolosluk binası için ilave güvenlik önlemleri alınması yolundaki talepleri hiç görmediğini söyleyen ABD Dışişleri Bakanı, bu tür taleplerin bakanlığın başka kademeleri tarafından ele alındığını ve normalde kendi düzeyine kadar çıkmadığını söyledi.

Clinton, bakanlığın olayı ele alış şeklini sert bir şekilde eleştiren bağımsız kurulun önerilerini hayata geçirmeye başladığını belirterek dışişleri bakanlığını ve ülkeyi daha güvenli ve güçlü bir şekilde bırakmaya kararlı olduğunu vurguladı.

Senato Dış İlişkiler Komitesi'ne verdiği ifade, birkaç hafta içinde görevinden ayrılacak olan Hillary Clinton'ın yaptığı son önemli konuşma oldu.

Asıl neden militan İslamcılığın yükselmesi

Clinton, sorumluluğu kabul etmekle birlikte, kuzey Afrika'da militan İslamcılığın arttığına da dikkat çekti ve "Bingazi saldırısı bir boşluktan dolayı meydana gelmedi" dedi.

Hillary Clinton'un konuşması Cezayir'de İslamcı militanların bir doğal gaz tesisine düzenlediği saldırıda üç Amerikalının ölmesini izliyor.

Mağrip El Kaidesi ile bağlantılı oldukları söylenen militanlar, doğal gaz tesisine Fransa'nın Mali'deki İslamcılara karşı giriştiği müdahaleye misilleme olarak saldırdıklarını bildirmişler ve birçok kişiyi rehine almışlardı.

Clinton da Mali'deki istikrarsızlığın, Cezayir'deki gibi saldırılar planlayan militanlara hizmet ettiğini söyledi ve şöyle konuştu:

"Bunun küresel bir hareket olduğunu kabul etmeliyiz. Liderleri öldürebiliriz ancak güçlü demokratik kurumlar oluşturulmasına yardım edinceye kadar bu tür istikrarsızlıklar sürecek."

Bağlantılar

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.