İsrail'de koalisyon görüşmeleri başlıyor

Son güncelleme: 23 OCAK 2013 - TSİ 11:16

İsrail'de dün yapılan genel seçim parlamentodaki sağ ve sol eğilimli partilerin eşit sayıda vekillik çıkarmasıyla sonuçlandı.

Seçimin ana gündem maddesini ekonomik ve sosyal konuların oluşturduğu bir ortamda Başbakan Benyamin Netanyahu'nun büyük ortaklığı elinde tuttuğu ittifak birinciliği az farkla elde etti.

Netanyahu'nun grubu önceki mecliste 42 sandalye tutuyordu; yeni sonuç 11 sandalye eksilme olduğu anlamına geliyor.

Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in, en büyük grubun lideri olarak Netanyahu'dan hükümeti kurmasını istemesi bekleniyor.

Bir Gelecek Var anlamındaki Yesh Atid partisi seçim öncesindeki kamuoyu yoklamalarının gösterdiği sonuçtan çok farklı bir performansla parlamentodaki ikinci en büyük grubu oluşturucak.

"İttifak ters tepti"

Başbakan Benyamin Netanyahu seçime aşırı milliyetçi İsrail Evimiz partisi ile ittifak yaparak girdi.

BBC muhabiri, Netanyahu'nun aşırı milliyetçileri yanına alarak başarı elde girişiminin ters teptiğini, sonuçların kesinleştiği bir ortamda Netanyahu'nun hayal kırıklığına uğrayacağını söylüyor.

Seçim sonuçlarının belli olmasından sonra Netanyahu geniş tabanlı koalisyon kurmak istediğini söyledi.

"Öncelik İran"

Netanyahu daha önce yaptığı açıklamada da yeni hükümetin önceliğinin "İran'ın nükleer silah elde etmesini engellemek" olacağını söyledi.

Benyamin Netahyahu'nun eski yazı işleri müdürü Naftali Bennet, liderliğini yaptığı İsrail Evimiz partisiyle Likud'un parti tabanını çekiyordu.

BBC muhabiri, Netanyahu'nun koalisyon anlaşmasında Bennet'in beklentilerini karşılamakta zorlanabileceğini söylüyor.

Büyük çıkışlar

Bir Gelecek Var partisinin eski gazeteci lideri Yesh Atid, Filistinliler ile barış vaadinde bulunmaması halinde Netanyahu ile koalisyona girmeyeceğini söyledi.

Yesh Atid'in, bir dönemin güçlü partisi İşçi Partisi'nin bir-iki sandalye fazlayısya mecliste 18 ya da 19 üyelik bulundurması bekleniyor.

Başka bir radikal sağcı parti Habayit Hayehudi ise 12 sandalye kazanmayı başardı. Bu parti, Filistin'in Batı Şeria bölgesinin büyük bölümünün ilhakını savunuyor ve Orta Doğu sorununa 'iki devletli' çözümü reddediyor.

İsrail'de yüzde 2 oranındaki seçim barajını aşan partiler meclise üye gönderebiliyor; bu seçim 32 parti mücadele etti.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.