Rusya: Suriye'den kitlesel tahliye sözkonusu değil

Son güncelleme: 23 OCAK 2013 - TSİ 13:37

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Suriye'deki Rus vatandaşlarına kitlesel tahliye işlemi uygulamadıklarını açıkladı.

Dün, kara yoluyla Lübnan'ın başkenti Beyrut'a geçen bazı Rus vatandaşlarının uçakla Rusya'ya götürüleceği bildirilmişti.

Çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 80 kişinin bu sabah Moskova'ya indiği bildirildi.

Rusya, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın en yakın müttefiklerinden biri durumunda.

Moskova'da yaptığı basın açıklamasında Lavrov, Suriye'deki muhalifleri, Esad'ı devirme "saplantısı" ile suçladı.

Lavrov, her ülke gibi, vatandaşlarının tümünü tahliye etmelerini gerektirecek olası bir duruma karşı acil durum planları yaptıklarını kabul etti, fakat "bunların hemen uygulanmasından söz etmiyoruz" dedi.

Suriye'de yaşayan 1000 kadar Rus vatandaşının ülkeyi terk etmek istediğini belirten Lavrov, diplomatların ailelerinin Suriye'den ayrıldığını, fakat elçiliğin normal işlevini sürdürdüğünü ifade etti.

Suriye'deki muhaliflerin, görüşmeler olmadan Esad'ı devirme girişimlerinin, şiddete son verme çabalarını engellediğini söyleyen Lavrov, "Bu durum devam ettiği sürece iyi bir sonuç çıkmayacak, silahlı eylemler devam edecek, insanlar ölecektir" dedi.

Rus RIA Novosti haber ajansı, Suriye'de kayıtlı 8.000 Rus vatandaşının bulunduğunu bildirdi.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.