Tuzhurmatu'da camiye saldırı: En az 23 ölü

Son güncelleme: 23 OCAK 2013 - TSİ 21:21

Irak'ın kuzeyinde Türkmenlerin yoğun olduğu Tuzhurmatu yerleşim biriminde intihar eylemcisinin bir camiye girerek düzenlediği bombalı saldırıda en az 23 kişi öldü.

Hastane kaynakları ölü sayısının 23 olduğunu bildirdiğini belirtti. Daha önceki saatlerde polis, en az 35 kişinin öldüğünü duyurmuştu.

Anadolu Ajansı da, Irak meclisinin Türkmen bir üyesine dayanarak, saldırıda Irak Türkmen Cephesi (İTC) Başkan Yardımcısı Ali Haşim Muhtaroğlu ile grubun eski başkanı Sadettin Ergeç ve Kerkük İl Meclisi üyesi Munir Kafili'nin yaralandığını bildirdi.

Saldırıda 65 kişinin yaralandığı belirtildi.

Muhabirimiz cenaze töreni sırasında düzenlenen saldırının Irak'taki mezhep eksenli gerginliği körükleyebileceğini, siyasi çekişmeyi de şiddetlendirebileceğini belirtiyor.

Kürdistan Özerk Yönetimi'nin lideri Mesut Barzanı'nin Kerkük'teki merkezlerine yönelik saldırıda da çok sayıda kişi ölmüştü.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.