BM: Suriye'den Ürdün'e mülteci akını arttı

Son güncelleme: 24 OCAK 2013 - TSİ 17:18

Birleşmiş Milletler, Ürdün'e geçen Suriyeli mülteci sayısında önemli bir artış olduğunu ve kaynak sorunu yaşandığını bildirdi.

BM yetkilisinin BBC'ye yaptığı açıklamada, Ürdün'e giden mülteci sayısının günde 3 bini bulduğu, 50 bin kişinin de geçiş için beklediği ifade edildi.

Ürdün, Suriye'den kitlesel akın olması durumunda sınırını kapatacağını açıklamıştı.

BM Mülteci Yüksek Komiserliği UNHCR, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, 1 Ocak'tan bu yana 26.500 Suriyeli mültecinin Ürdün'e geçiş yaptığını, bunların 10.500'ünün son beş güne ait olduğunu vurguladı.

Suriyeli mülteci sayısı Aralık ayında 16 binden fazla, Kasım'da 13 bin, Ekim'de ise 10 bin olmuştu.

'Uluslararası yardım artmalı'

BM'in Ürdün'deki insani yardım koordinatörü Andrew Harper, kaynakların tükendiğini ve mevcut kampı genişletmek ve iki yeni kamp açmak için uluslararsı yardımın artırılmasını talep etti.

Ürdün'ün Ramtha kenti yakınlarındaki Zaatari kampında kalan mülteciler yardım alamamaktan şikayetçi.

UNHCR, bugüne kadar kayıdı yapılan Suriyeli mülteci sayısının 670 bini aştığını, Ürdün, Türkiye, Lübnan, Irak ve Mısır'da hâlâ kayıt yaptırmayı bekleyenlerin bulunduğunu belirtiyor.

Resmi rakamlara göre Ürdün'de 151 bin (53 bin kişi bekliyor), Lübnan'da 153 bin (67 bin kişi bekliyor), Türkiye'de ise 157 bin Suriyeli mülteci bulunuyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.