Kuzey Kore 'üçüncü nükleer deneme'yi planlıyor

Son güncelleme: 24 OCAK 2013 - TSİ 10:11

Kuzey Kore üçüncü nükleer denemeyi gerçekleştirme planlarının sürdüğünü açıkladı.

KCNA Haber Ajansı'nca verilen habere göre, Ulusal Savunma Kurulu, "baş düşman ABD'ye karşı, yüksek düzeyde bir nükleer deneme ve yeni uzun menzilli roket atışları yapılacağını" bildirdi.

KCNA, Kurul'un, "ABD ile hesabımız sözcüklerle değil, kuvvet yoluyla görülmek zorunda" dediğini aktardı.

Kuzey Kore askeri liderleri, denemenin tarihi konusunda açıklama yapmadı. Ülke 2006 ve 2009'da iki nükleer deneme gerçekleştirmişti.

Pyongyang'ın açıklaması, BM Güvenlik Konseyi'nin, Kuzey Kore'nin geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği roket atışlarını kınamasını izliyor.

Güvenlik Konseyi ayrıca, Aralık ayındaki roket atışları ardından Kuzey Kore'ye uygulanan yaptırımları da genişletti. Pyongyang'ın bu adımı, ABD ile ülkenin komşularınca, aslında yasaklanmış olan uzun menzilli roket teknolojisinin bir denemesi olarak görüldü.

Kuzey Kore ise roketin yalnızca uzaya barışçı amaçlı bir uydu yerleştirmek için fırlatıldığını savundu.

Kuzey Kore Ulusal Savunma Kurulu'nca yayımlanan bildiride Güvenlik Konseyi'nin kararının hukuka aykırı olduğu vurgulandı.

Kuzey'deki nükleer tesislerin faaliyetlerini izleyen Güney Kore ve ABD kurumlarından son zamanlarda gelen bilgiler de, Kuzey Kore'nin üçüncü nükleer denemeye hazırlandığı yolundaydı.

Günün önceki saatlerinde, Güney Kore savunma bakanlığı sözcüsü Kuzey Kore'nin, yönetim karar verdiği anda nükleer deneme gerçekleştirmeye hazır göründüğünü belirtmişti.

Ülkenin bölgedeki komşuları ve ABD söz konusu denemeye girişilmemesi için Pyongyang'a uyarılarda bulundu.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.