Atina'da grevi cunta yasası bitirdi

Son güncelleme: 25 OCAK 2013 - TSİ 15:33

Yunanistan'ın başkenti Atina'da metro çalışanları, hükümetin sözleşmelerini feshetme tehdidi üzerine 10 gündür sürdürdükleri greve son verdi.

Toplu taşıma sektöründeki bazı işçilerin greve devam etmesine karşın metro öğle saatlerinde yeniden çalışmaya başladı.

Polis sabahın erken saatlerinde bir depoda oturma eylemi yapan grevcilere müdahale etti.

Yüz binlerce kişinin işe özel arabalarıyla gitmeye çalışması üzerine trafik felç olmuştu.

Sendikalar, Muhafazakarların öncülüğündeki hükümetin bütçe açığını kapatmak için uyguladığı önlemlere grev ve protestolarla karşılık veriyor.

Hükümet metro çalışanlarının işe dönebilmesini sağlamak için 1974'te sona eren askeri rejim döneminde çıkarılan ve 2007'de değişikliğe uğrayan sivil seferberlik yasasını devreye soktu.

"Barış dönemindeki olağanüstü hallere" ilişkin yasa 1974'ten sonra dokuz kez uygulandı. Yasayle, işbaşı yapmayan grevciler işten çıkarılabiliyor, gözaltına alınabiliyor ve hapse atılabiliyor.

Atina'da metro, tramway ve banliyö hatlarından oluşan raylı sistemi günde 1 milyon 100 bin kişi kullanıyor.

Hükümet kemer sıkma önlemleri çerçevesinde ücretlerde yüzde 25'lik kesinti yapmak istiyordu.

Yunanistan hükümetinin IMF ve AB'den aldığı kredi karşılığında uygulamaya koyduğu kemer sıkma önlemleri kapsamında kamu harcamaları kısıldı, birçok kişinin işine son verildi, kamu sektöründe maaşlar donduruldu ve emekli maaşları düşürüldü.

Önlemlerin ekonomiye ağır etkileri oldu, işsizlik yüzde 26,8'e çıktı. Bu AB içindeki en yüksek oran.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.