Hindistanlı kadın 'kızını sattığı için' tutuklandı

Son güncelleme: 25 OCAK 2013 - TSİ 13:22

Hindistan'ın kuzey eyaleti Racistan'da bir kadın, 11 yaşındaki kızını sattığı iddiasıyla gözaltına alındı.

12 bin dolar karşılığında kızını satan kadın, polise verdiği ifadede, köy heyetinin kendisini 8 bin 383 dolar para cezasına çarptırdığını ve bu cezayı ödemek için kızını sattığını söyledi.

Kızı insan kaçakçılığı amaciyla satın aldığı iddia edilen çiftin de gözaltına alındığı bildirildi.

Hindistan'da yoksulluk nedeniyle birçok aile çocuğunu satmak zorunda kalıyor; çok sayıda kız çocuğu da insan tacirlerinin eline düşüyor.

Polis, kız çocuğunun bir ay önce satıldığını, fakat çocuk satıldığı aileden kaçıp bir lokantaya sığındığında polisin çağrılması üzerine olayın ortaya çıktığını belirtti.

Kız poliste verdiği ifadede, kendisini satın alan çiftin dayak attığını ve Mumbai'daki birine satmayı planladığını söyledi.

Tonk bölgesi polisi insan kaçakçılığı ekibi, kızın annesini ve satın alan çifti tutukladıklarını açıkladı.

Polis, köy heyetinin, geleneği bozduğu için kızın annesini para cezasına çarptırdığını söyledi.

Kadının, başlık parası karşılığında kızını bir adamla evlendirdiği, daha sonra ise anlaşmayı bozarak kızını eve geri getirdiği iddia ediliyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.