Bulgaristan'da nükleer santral referandumu

Son güncelleme: 27 OCAK 2013 - TSİ 15:38

Bulgaristan yeni bir nükleer enerji santralinin inşa edilip edilmemesi sorusunu bugün referanduma sunuyor.

Referandum, hükümetin Belene'de yeni bir santral inşa edilmemesi kararından vazgeçmesini isteyen muhalefetteki Sosyalist parti tarafından istendi.

Bulgaristan'da komünizmin sonlanmasından beri yapılacak ilk referandumdan önce kamuoyu yoklamaları görüşlerin iki uçta olduğunu gösteriyordu. Referandum ayrıca bu sene yapılacak genel seçimlerin işaretçisi olarak da görülüyor.

Referandumun geçerli sayılması için seçmenlerin %60'ının oy kullanması gerekiyor.

Hükümet, Kozloduy'da bulunan bir santralden nükleer enerji tedarik edilmesini desteklediğini; ama seçmenler kabul oyu kullansa bile yeni bir santral inşa edilmesi için gereken 10 milyar euroya sahip olmadığını söylüyor.

Avrupa Birliği'ne üye olabilmek için Bulgaristan'ın Kozloduy'da bulunan dört eski nükleer reaktörünü kapaması gerekti.

Belene nükleer santralinin Tuna nehrinin güneyindeki inşası ilerlemiş olmasına rağmen hükümet bunu bitirilmesini geçen sene askıya almıştı.

İnşaat için Rus Atomstroyexport şirketine 2008 yılında ruhsat veren Sosyalistler'in, Belene projesine bağlı oldukları izlenimleri bulunmakta.

Parti, Belene inşaatının tamamlanmasının 4 ila 6 milyar euro tutacağını; tüketicilerin elektrik masraflarını da azaltacağını öne sürüyor.

İlk defa Bulgaristan'ın komünist iktidarı sırasında ortaya atılan plana çevreciler karşı çıkmaktaydı.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.