Mısır: Mursi 3 kentte olağanüstü hal ilan etti

Son güncelleme: 28 OCAK 2013 - TSİ 02:18

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, kanlı olaylara sahne olan Bur Said, Süveyş ve İsmailiye kentlerinde olağanüstü hal ilan etti.

Mursi, ulusa sesleniş konuşmasında, üç kentte 30 gün boyunca 21.00 ile 06.00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacağını söyledi.

Port Said olarak da bilinen Bur Said'de bir holiganizm davasında 21 kişiye ölüm cezası verilmesinin ardından patlak veren olaylarda en az 33 kişinin öldüğü belirtiliyor.

Başkent Kahir'de de ise Mursi'nin politikalarını protesto edenler dört gündür Tahrir Meydanı'nda polisle çatışıyor.

Hükümete yöneltilen eleştirilerin başında, yeni anayasanın ifade ve inanç özgürlüğünü korumaması ve ekonomik koşulların iyice kötüleşmesi geliyor.

'Daha fazlası' da gelebilir

Mursi konuşmasında, "olağanüstü önlemlere" karşı olduğunu belirtirken, "Ama kan akmasını durdurmak ve halkı korumam gerekirse harekete geçerim" dedi.

Mısır Cumhurbaşkanı, "Mısır uğruna daha fazlasını yapmam gerekirse yaparım. Bu benim görevim ve tereddüt etmem" diye konuştu.

Bur Said'de geçen yıl El Masri futbol takımıyla karşılaşan Kahire'nin El Ahli takımı futbolcuları ve taraftarları maçın ardından saldırıya uğramış; izdiham, bıçaklama ve darp sonucu 74 kişi hayatını kaybetmişti.

Bu olayla ilgili olarak yargılanan 21 kişiye ölüm cezası verilmesi üzerine Bur Said kenti yine karıştı. El Masri taraftaları tutukevine ve karakola saldırdı.

Cumartesi günü 30 kişinin ölmesinin ardından, Pazar günü de bir cenaze töreninde çıkan çatışmalarda üç kişi hayatını kaybetti.

El Ahli takımı taraftarları, Hüsnü Mübarek'in 30 yıllık iktidarına son veren devrim sürecinde Tahrir Meydanı'nda ön saflardaydı.

Bur Said'deki kanlı maç sonrasında polis, yeterince önlem almadığı için suçlanmıştı.

Yargılanmasına devam edilen 52 kişi hakkındaki karar Mart ayında açıklanacak. Bu kişiler arasında 9 polis de bulunuyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.