Yunan halkı ısınmak için ormanlara yöneliyor

Son güncelleme: 28 OCAK 2013 - TSİ 14:13

Yunan tanrılarının merkezi Olimpus Dağı'nın etekleri karla kaplı, verimli, yeşil ormanlarla örtülü. Ama aralarda öbek öbek çıplak arazi de görülüyor.

Burası Yunanistan'da en çok yasadışı ağaç kesim yapılan bölgesi. Geçen yıl getirilen yeni vergi nedeniyle yakıt fiyatları üçte bir artınca, ağaç kesiminde de yüzde 300 artış olmuş.

Artık petrol yakıtı alamayanlar ısınmak için oduna yönelmiş.

Emekliler, vurguncular yakalanmış; 250 dava açılmış ve yasadışı kesilen 300 ton oduna el konmuş.

Orman bakanlığından Petros Papapetrou "Ağaç kesmek için buraya yaşlıların gelmesi ne kötü bir durum. Ama bu ormanın bizim için önemi çok büyük. Muhteşem bir ekosistem oluşturan bu ormanı gelecek kuşaklar için korumak lazım" diyor.

'Ekonomik savaş'

Dağın eteklerinde, bekçilerden uzak bir yerde, mahkemeye sevkedilme riskini göze alarak yaşlı zeytin ağaçlarını kesen bir yaşlı adamla karşılaşıyorum.

"Bunun yasadışı olduğunu biliyorum, ama evde torunlarımın hasta olmasını istemiyorum. Emekli maaşımı kestiler, yakıt alamıyorum. Ne yapabilirim ki?" diyor.

Ruhsatlı kesim yapan işletmelerin sayısında ve odun satışlarında da büyük artış olmuş. Yunanistan'ın kuzeyinde Katerini bölgesinde oduncuların sayısının 25'ten 100'e çıktığı, satışların da yüzde 30 arttığı söyleniyor.

İkisi de öğretmen olan Dimitris ve Sofia'nın maaşlarında kesinti yapılmış, kemer sıkma tedbirlerinin bir parçası olarak.

Yeni vergi yüzünden bütün kazançlarını yakıta ödemek zorunda kalacakları için artık odun kullanmaya karar vermişler.

Sofia ve kızı, yatak odası çok soğuk olduğu için oturma odasında, sobanın yanında yatıyorlar.

"Önce çok zorumuza gitti. 30-40 yıl geriye gitmiş olduk. Savaşta değiliz. Yok, aslında savaştayız, ama ekonomik bir savaş bu. Bir-iki yıl içinde normale dönmeyi umuyoruz. Böyle yaşanılmaz ki" diyor.

Hava kirliliği

Odun kullanımı arttığı için Yunanistan'ın büyük kentlerinde hava kirliliği de artmış durumda.

Selanik'te kirlilik endişe verici boyutlara ulaşmış.

Kentteki gezici kimyacılar ekibi, yakıt kullanımındaki değişimin etkisini tespi etmek için, havanın kalitesini ölçen yeni bir proje yürütüyor.

Kesin sonuçlar Şubat'ta yayımlanacak olsa da ekip, hava kirliliğinde artıştan söz ediyor.

Araştırmayı yürüten Profesör Konstantini Samara, "Atmosferde yüksek oranda zehirli ve kanserojen parçacık tespit ettik. Bunlar öyle küçük ki rahatlıkla akciğerlerin derinliklerine kadar inebilir ve kamu sağlığı için büyük tehlike oluşturur" diyor.

Bölgede hava sıcaklığı hızla düştüğü için odun yakımı daha da artacak.

21. yüzyılda Avrupa'da Yunanlıların ısınmak için bunları yapmak zorunda kalması akıl almaz bir şey.

Yunanistan'ın kuzeyinde Olimpus Dağı bütün ihtişamıyla dimdik duruyor. Bir zamanlar tanrılar buraları korumuş; ama öyle görünüyor ki bugün ormanlara ve krizden muzdarip halka hiçbir koruyuculuk yapmıyorlar.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.