Mısır: General Sisi'den 'çöküş' uyarısı

Son güncelleme: 30 OCAK 2013 - TSİ 02:43

Mısır Genelkurmay Başkanı, ülkedeki siyasi krizin "devleti çöküşe sürükleyebileceği" uyarısında bulundu.

General'in açıklaması kendisine ait Facebook sayfasında yayımlandı.

Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı General Abdul Fettah el-Sisi, farklı siyasi güçler arasındaki mücadelenin devam etmesi halinde, gelecek kuşakların tehlike altına atılacağını belirtti.

Asker sevki

Sisi'nin uyarıları, Süveyş Kanalı üzerindeki kentlere asker sevki yapılmasının ardından geldi.

Sisi, asker sevkinin Mısır ekonomisi ve dünya ticareti açısından hayati önem taşıyan suyollarını koruma amaçlı olduğunu vurguladı.

Binlerce gösterici bu kentlerde gece sokağa çıkma yasağına uymayarak protestolara devam etti.

Gösteriler nedeniyle Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi; Port Said, Süveyş ve İsmailiye kentlerinde 30 günlük olağanüstü hal ve gece sokağa çıkma yasağı ilan etmişti.

Perşembe gününden beri devam eden protesto gösterilerinde 50'den fazla kişi öldü.

'Sağlam duvar'

General, Harbiye okulu öğrencilerine yönelik konuşmasında, "Farklı siyasi güçler arasındaki mücadele devleti çöküşe sürükleyebilir" dedi.

Mursi'nin atadığı hükümette Savunma Bakanı olarak da görev yapan Sisi, ülkenin karşı karşıya olduğu ekonomik, siyasal ve sosyal sorunların "Mısır'ın güvenliği ve devletin uyumu bakımından tehdit teşkil ettiğini" vurguladı.

Sisi, ordunun, devletin yaslandığı "sağlam duvar" olmaya devam edeceğini söyledi.

Mısır'da ordunun rolü

Kahire'deki BBC muhabiri Yolande Knell, bu açıklamanın, "silahlı kuvvetlerin Mısır'da önemli bir politik ve ekonomik oyuncu olmayı sürdürdüğünün" işareti olduğunu söylüyor.

General Sisi, Mursi'nin seçilmesinden önce ülke yönetimini üstlenen Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi'nin üyelerinden biriydi.

Mısır'da geleneksel olarak ordu, "devletin temel direği" olarak görülüyor. Ordu aynı zamanda, ülke gelirlerinin önemli bölümünün sağlandığı Süveyş Kanalı gibi yerlerin de asli koruyucusu durumunda.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.