Somali'nin başkanlık merkezi yakınında bombalı saldırı

Son güncelleme: 29 OCAK 2013 - TSİ 11:16

Somali'de Villa Somalia olarak bilinen ve devlet başkanlığı ile başbakanlığın makamlarının bulunduğu yerleşkeye yönelik bombalı intihar saldırısı düzenlendi.

Ölü sayısı konusunda çelişkili haberler geliyor. En az bir kişinin öldüğü bildiriliyor, ancak askeri bir yetkili altı kişinin öldüğünü söyledi. Bu bilgi teyit edilmedi.

Devlet Başkanı Hasan Şeyh Mahmut ve Başbakan Abdi Farah saldırıdan etkilenmedi.

Devlet Başkanı Mahmut Eylül ayındaki seçimde görevdeki lideri yenilgiye uğrattıktan sonra işbaşına gelmiş, başbakanlığa bir işadamı olan Farah'ı getirmişti.

BBC kaynakları Mahmut'u devlet başkanlığına taşıyan seçimin Somali'nin 42 yıllık demokrasi tarihinin en adil seçimi olarak görüldüğünü belirtiyor.

Olaya ilişkin gelen ancak teyit edilemeyen ayrıntılarda, saldırganın bina çevresindeki duvarın yakınında beklerken üzerindeki bombaları patlattı; o sırada yakınlarında güvenlik görevlileri bulunuyordu.

Saldırının sorumluluğunu üstlenen olmadı.

Eş-Şebab örgütü böyle bir saldırı olduğunda soru işaretlerinin yöneldiği odaklardan biri oluyor.

El Kaide ile bağlantılı olan grup Kismayo kentindeki denetimini askeri bir müdahale sonrasında geçen sene kaybetmişti.

Somali 20 yıldır savaşa sahne olan bir ülke.

Devlet başkanı ile başbakan, ülkede istikrarı ve kalkınmayı yeniden rayına oturtmak istediklerini söylüyor.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.