Somali'nin başkanlık merkezi yakınında bombalı saldırı

Son güncelleme: 29 OCAK 2013 - TSİ 12:36

Somali'de yetkililer, Villa Somalia olarak bilinen ve devlet başkanlığı ile başbakanlık makamlarının bulunduğu yerleşkenin girişinde düzenlenen saldırıda iki kişinin öldüğünü açıkladı.

Yetkililer, saldırganın bina çevresindeki kontrol noktasında görevlilerce sorgulanırken üzerindeki bombaları patlattığını; hedefin başbakan Şirdon olduğuna inandıklarını söylüyor.

Patlamada onlarca kişinin yaralandığını söyleniyor.

Devlet Başkanı Hasan Şeyh Mahmut ve Başbakan Abdi Farah Şirdon saldırıdan etkilenmedi.

Devlet Başkanı Mahmut Eylül ayındaki seçimde görevdeki lideri yenilgiye uğrattıktan sonra işbaşına gelmiş, başbakanlığa bir işadamı olan Farah'ı getirmişti.

BBC kaynakları Somali'nin 42 yıllık tarihinin en demokratik seçimi olarak görülen oylamada meclis üyelerinin Mahmut'u devlet başkanlığına seçtiğini belirtiyor.

Saldırının sorumluluğunu üstlenen olmadı.

Eş-Şebab örgütü böyle bir saldırı olduğunda soru işaretlerinin yöneldiği odaklardan biri oluyor.

"Saldırılar azaldı"

El Kaide ile bağlantılı olan grup güneydeki Kismayo kentindeki denetimini askeri bir müdahale sonrasında ekim ayında kaybetmişti.

Muhabirimiz İslamcı militanların kent merkezinden çekildiklerini, ne var ki geniş bir alanda denetimi ellerinde tuttuklarını ancak buna rağmen Mogadişu'daki intihar saldırılarının son aylarda azaldığını belirtiyor.

Somali 20 yıldır savaşa sahne olan bir ülke.

Devlet başkanı ile başbakan, ülkede istikrarı ve kalkınmayı yeniden rayına oturtmak istediklerini söylüyor.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.