ABD ekonomisinde sürpriz daralma

Son güncelleme: 30 OCAK 2013 - TSİ 16:05

Kesinleştirilmeyen rakamlara göre, ABD ekonomisi 2012'nin son çeyreğinde yıl bazında %0,1 oranında küçüldü.

Veriler doğrulanırsa ABD eknomisi 2009'dan bu yana ilk kez küçülmüş olacak, oysa uzmanlar bu dönem için %1,1'lik büyüme olacağını tahmin ediyordu.

Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD, üçüncü çeyrekte %3,1 oranında büyümüştü.

Dördüncü çeyreğe "mali uçurum" olarak anılan bütçe süreciyle ilgili yoğun tartışmalar damgasını vurmuştu.

Mali uçurum

Mali uçurum, bazı vergi oranları ile federal harcamaları düzenleyen istisnai uygulamaların yürürlük tarihlerinin sona erdiği 1 Ocak 2013 tarihini ifade etmek için kullanılıyordu.

Temsilciler Meclisi'nde çoğunlukta olan Cumhuriyetçiler ile Senato'da çoğunlukta olan Demokratlar arasında son anda varılan uzlaşma ile "mali uçurum"dan uzaklaşılmıştı.

Ekonomistler, devlet harcamalarında ani bir kesintinin iş dünyasındaki ve tüketicilerdeki güveni sarsacağı uyarısında bulunuyordu.

Harcamalarda kesinti

Büyüme rakamının bu seviyede oluşmasında en ağırlıklı etkiyi federal savunma harcamalarındaki %22'lik kesintinin yaptığı tahmin ediliyor.

Tüketici harcamaları ve işletme yatırımlarında kaydedilen artışın ise gelecekte ivme oluşturabileceği tahmin ediliyor.

Konut yatırımlarındaki %15'lik artışın da konut piyasasında canlanma işaretlerinden biri olarak değerlendiriliyor.

Borç sınırı

Önümüzdeki aylarda Başkan Barack Obama ile Kongre arasında borç sınırı konusunda yeni bir çatışma dönemi bekleniyor.

Hazine, 16,4 trilyon dolar olarak belirlenen yasal borç sınırına yaklaştı. Zorunlu harcamalara devam edebilmesi için yeni borçlanmaya gitmesi, bunun için de Kongre'nin onayını alması gerekiyor.

2011'in yaz aylarında bu konuda sorun çıkmış ve kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poors'un ABD'yi AAA olan kredi notunu düşürmesi nedeniyle borsalar düşüşe geçmişti.

Bağlantılar

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.