Suriye, İsrail saldırısını doğruladı

Son güncelleme: 31 OCAK 2013 - TSİ 03:12

Suriye ordusu, İsrail savaş uçaklarının Suriye sınırları içinde hava saldırısı düzenlediğini doğruladı. Ancak, hedefin Lübnan'a silah taşıyan bir konvoy olduğu iddiasını reddetti.

Suriye ordusunun açıklamasında, hedefin Şam'ın kuzeybatısındaki bir askeri araştırma tesisi olduğu iddia edildi.

Açıklamaya göre, saldırıda iki kişi öldü, beş kişi ise yaralandı.

Lübnan güvenlik güçleri, Batılı diplomatlar ve Suriyeli isyancılar, Suriye-Lübnan sınırı yakınında bir silah konvoyunun vurulduğunu öne sürüyor. İsrail ise bir açıklama yapmadı.

Sürpriz değil

BBC'nin Orta Doğu muhabiri Wyre Davies, her iki iddianın doğrulanamadığını, ancak diplomatik ve askeri yetkililerin, İsrail'in böyle bir harekette bulunmasını şaşırtıcı bulmayacaklarını belirtiyor.

İsrail sık sık, iki yıldır iç çatışmalarla sarsılan Suriye'deki füze ve kimyasal silahların, Lübnan'daki Hizbullah hareketinin eline geçmesinden duyduğu endişeyi dile getiriyor.

Lübnan ordusu ve iç güvenlik servisleri henüz haberleri doğrulamadı ancak İsrail hava kuvvetlerinin bölgede son haftalarda etkinliklerini artırdıklarını ve bu etkinliklerin özellikle Çarşamba günü arttığını bildiriyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.