Hollande: Mali'deki operasyon henüz bitmedi

Son güncelleme: 2 ŞUBAT 2013 - TSİ 18:30

Mali'nin Timbuktu kentini ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Fransız ve Mali kuvvetlerinin İslamcı isyancılara karşı giriştiği harekatın tamamlandığını farzetmenin yanlış olacağını kaydetti.

''Yaşasın Fransa'' sloganları atan halkın sevinç gösterileriyle karşılanan Hollande, Fransız askerlerin ne kadar süre gerekiyorsa Mali'de kalmaya devam edeceğini söyledi.

Mali lideri Diouncounda Traore de İslamcılara karşı savaşın henüz bitmediği uyarısına destek verdi.

Traore, Mali'nin İslamcı isyancılardan tamamen temizlenmesinin zorlu bir görev olacağını açıkladı.

Fransız ordusunun Mali'deki askeri müdahalesi üç haftayı doldurmuş bulunuyor.

Ülkede halihazırda toplam 3500 Fransız asker görev yapıyor.

Bu süre zarfında, geçen yıl Mali'nin kuzeyinde kontrolü ele geçiren İslamcı kuvvetler bölgenin büyük bölümünden geri püskürtüldü.

Öte yandan Birleşmiş Milletler, kuzeyde silahlı İslamcılara destek vermekle suçlanan Arap ve Tuareg toplumlara karşı misilleme saldırılarda bulunulduğu yönünde kendilerine çok ciddi iddiaların ulaştığını söylüyor.

Arap ve Tuareg toplumun üyelerine karşı linç eylemleri düzenlendiği ve evlerinin yağmalandığı haberleri geliyor.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.