Sri Lanka batan tekneden 138 mülteci kurtardı

Son güncelleme: 3 ŞUBAT 2013 - TSİ 18:15

Sri Lanka Deniz Kuvvetleri, içinde bulundukları tekne batmakta bulunan 138 Bangladeş ve Birmanya vatandaşının kurtarıldığını duyurdu.

Deniz Kuvvetleri sözcüsü, akıntıya kapılan tekneyi kıyının 80 kilometre açığında balıkçıların fark ettiğini belirtti.

Sri Lanka, bölgeye üç geminin gönderildiğini; batmakta olan teknede bir kişinin ölü bulunduğunu, sıvı kaybeden kişilerin de tedavi edildiğini söyledi.

Mültecileri taşıyan tekneleri yakalamak amacıyla Sri Lanka yakınlarda deniz devriyelerini arttırdı.

Uzmanlar, Bangladeş'te bu tür gemiz kazalarının sık görüldüğünü belirtiyor.

Yasadışı göçmenlere Malezya, Tayland ve diğer Uzak Asya ülkelerinde iş bulacakları vaatleriyle insan kaçakçıları onları aşırı dolu teknelere yüklüyor.

Pazar günü kuratarılan grupta bulunan 14 kişinin Birmanya; gerisinin de Bangladeş vatandaşı olduğu belirtiliyor. Kurtarılanların arasında kadınlar ve çocukların da bulunduğu aktarılıyor.

Deniz Kuvvetleri sözcüsü, teknenin on gündür akıntıya kapılmış halde denizde olduğunu; ama yolculuğunun nerde başladığının veya istikametinin neresi olduğunun kesinlik kazanmadığını söyledi.

Birmanya'daki Rekkay eyaletinde etnik çatışmaların artmasıyla ülkedeki Rohinya Müslümanları kaçmaya çalışıyor.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.