Otoparktan çıkan kral iskeleti: 3. Richard

Son güncelleme: 5 ŞUBAT 2013 - TSİ 13:32

Richard 3

  • Kral 3. Richard'ın mezarını arayan arkeologlar geçen yıl ilginç bir iskelet buldu. Uzmanlar bunun savaşta ölen son İngiliz kralına ait olup olmadığını inceledi.
  • 1485'te Bosworth Savaşı'nda öldürülen Richard'ın Leicester bölgesinde bir kilise mezarlığına gömüldüğü düşünülüyordu. Fakat kilise zamanla ortadan kayboldu. Ta ki arkeologlar bir otoparkta kazı yapıp Ortaçağ'a ait kalıntılar buluncaya dek. Ancak mezar tümüyle harap olmuş, bulunan iskeletin ayakları kaybolmuştu. Yine de bu kemiklerden yola çıkarak epeyce bilgiye ulaşılabilirdi.
  • Ünlü İngiliz yazar Shakespeare, 3. Richard'ı kamburlu olarak tanımlamıştı. Bulunan iskeletin de omurgasında kambur vardı. Uzmanlar bu kamburun ergenlikte ortaya çıktığını söylüyor. Bu tür omurga bükülmesinin bir omuzu yukarı, diğerini aşağı iteceği düşünülüyor.
  • İskelet üzerinde çok sayıda darp izine rastlandı. Kafatası taraması yapıldı ve bunun sonuçları ile kralın yüzünün neye benzediği tespit edilebilecek. Richard hayatta iken yapılan portrelerin hiçbiri bugüne ulaşmadı; sonradan yapılanların ise onu olduğundan daha kötü gösterme amaçlı olduğuna inanılıyor.
  • Kafatasının arkasında ağır darp izleri görülüyor. Baltalı kargı ve hançer gibi silahların yol açtığı bu darpların Richard'ın ölümüne neden olduğu düşünülüyor.
  • Kafatasındaki dişler de önemli ipuçları barındırıyor. Diş çürümesi ve dişte oluşan kireçlenme incelenerek beslenme alışkanlıkları ve geçirilen hastalıklar tespit edilebiliyor. Richard arka dişlerini çürüme sonucu ölmeden önce kaybetmiş. Dişlerden ve sağ uyluk kemiğinden alınan DNA örnekleri Richard'ın bilinen akrabalarınınki ile karşılaştırıldı.
  • İskelet bulunduğunda, Leicester Üniversitesi'nde osteo-arkeolog Dr Jo Appleby'ın gözetiminde topraktan çıkarıldı. Appleby, bu kemiklerin 3. Richard'a ait olup olmadığını araştıran ekipte yer aldı.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.