İspanya başbakanı 'mücadeleye devam' dedi

Son güncelleme: 5 ŞUBAT 2013 - TSİ 02:29

Hakkındaki yolsuzluk suçlamalarını reddeden İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ekonomiyi düze çıkarma kararlılıklarının sürdüğünü söyledi.

El Pais gazetesinin perşembe günü yayımladığı haberinde, elindeki kayıtların Rajoy'un Halkçı Partisi'nin önde gelen isimlerine gizli ödemeler yapıldığını gösterdiğini duyurmuştu.

İspanya büyük bir ekonomik kriz yaşıyor.

Çalışabilir nüfusun yüzde 26'sı işsiz durumda.

Merkez sağ Halkçı Parti ekonomiyi ve mali sistemi büyük uluslararası bir kurtarma paketine ihtiyaç duymayacak hale getirmek istediğini söylüyor.

El Pais'in var dediği skandal

El Pais gazetesi, iktidardaki Halk Partisi'nin önde gelen üyelerine gizli ödemeler yapıldığını gösterdiğini söylediği kayıtları perşembe günü yayımladı.

Gazete, söz konusu defterleri partinin eski mali işler sorumlusu Luis Barcenas'ın tuttuğuna emin olunduğunu söylüyor.

1990-2008 arasında tutulduğu söylenen notlarda Başbakan Mariano Rajoy'un 10 yıl boyunca her yıl 25,200 euro aldığı iddia ediliyor.

Başbakan ve Halk Partisi, iddiaların karalama kampanyasının ürünü olduğunu, ilgili taraflar hakkında dava açacağını, kendi iç soruşturmasını başlatacağını söylüyor.

Muhalefetin hükümetin istifası yönünde çağrılar yaparken, baş savcılık, iddiaların, soruşturmaya yetecek ağırlıkta kanıt içeriyor olabileceğini açıkladı.

Rajoy bugün Almanya'da başbakan Angela Merkel ile birlikte açıklamalar yaptı.

Rajoy "Hükümet istikrarlı. Halkçı Parti'nin çoğunluğu var. İyileştirme çalışmalarını sürdürüyo" dedi.

İspanya başbakanı ülkesindeki muhalefetin baskısı altında bulunuyor.

El Pais gazetesinin perşembe günü dile getirdiği iddia ve suçlamalar ardından ana muhalefet partisi hükümetin istifasını istedi.

Bunun yanısıra internet ortamındaki imza kampayasına destek veren 850 bin kişi de hükümetin istifasını istedi.

Rakip kamptan gelen baskıya karşın Uluslararası Para Fonu IMF bugün yaptığı bir açıklamada İspanya'nın mali ve bankacılık sistemini iyileştirme çabalarının "ileri bir aşamada" olduğu ifade edildi.

İspanya hükümetinin istifa etmesi için çağrılar yapılmasına yol açan iddialar ile ilgili de açıklama yapan Rajoy'un daha önceki açıklamalarından farklı olarak yeni bir şey söylediği haberleri İspanya basınında yer aldı.

Hükümet iddiaları reddediyor; Rajoy bugünkü basın toplantısında "Benimle ilgili her şey; bazı partili arkadaşlarım hakkında olduğu söylenen şeyler doğru değil, medyada çıkan bazı şeyler haniç" şeklinde konuştu.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.