Suriye'de çifte intihar saldırısı

Son güncelleme: 6 ŞUBAT 2013 - TSİ 17:54

Suriye'nin orta kesimlerindeki Palmira kentinde iki otomobilli intihar saldırısında çok sayıda can kaybı olduğu haberleri geliyor.

Resmi haber ajansı Sana saldırının Şam'ın 220 kilometre kuzey doğusundaki Palmira kentinin ağırlıkla konutların bulunduğu bir mahallesinde meydana geldiğini duyurdu.

Muhalif bir grup, saldırıda bir askeri istihbarat binasının hedef alındığını ve güvenlik güçlerine mensup en az 12 kişinin öldüğünü öne sürdü.

Suriye basınında, 35 kişinin hayatını kaybettiği patlamada 30’dan fazla yaralı olduğu yönünde haberler var.

Bu arada başkent Şam'ın doğu mahallelerinde şiddetli çatışmalar yaşandığı haber veriliyor.

İsyancıların güvenlik barikatlarına roket ve havanla yaptığı saldırılardan sonra militanların ve görgü tanıklarının anlattığına göre, Abbasi Meydanı ve Faris el Huri caddesi trafiğe kapatıldı.

Çatışmaların şiddetleneceği bekleniyordu

Hediye Levent

Şam

Bir süredir silahlı muhaliflerin toparlanma ve birleşme çabalarının olduğu biliniyordu. Suriye ordusunun da, ‘geniş çaplı bir askeri operasyona’ hazırlandığı yönünde söylentiler yayıldı. El Vatan Gazetesi'nde "Ordu son darbeyi vurmaya hazırlanıyor" benzeri haberler yer aldı.

Birkaç gün önce Şam kırsalındaki Erbin, Zemelka, Cobar, Duma, Harasta, Dareya gibi muhaliflerin yoğun ve etkili olduğu bölgelere yönelik askeri operasyonlar başladı. Devam eden çatışmalar dün akşam yoğunlaştı ve bu sabah saatlerinden itibaren iyice şiddetlendi. Çatışmaların bugün Şam merkezine yakın bazı dış mahallere yaklaştığı yönünde bilgiler geliyor.

Askeri operasyon ve çatışmalarda hava bombardımanı, topçu ateşi, makineli tüfek gibi silahların sesleri Şam merkezden duyulabiliyor. Şam'ın kenar mahallelerinden Cobar'da bazı binaların hedef alındığı ve tamamen yıkıldığı belirtiliyor. Çatışmalar henüz Şam merkeze sıçramış değil ancak merkeze yakın yerlerden kısa süreli silah sesleri duyuluyor.

Çatışmalı bölgelerden Şam’a açılan yolların yanı sıra yine merkeze uzanan bazı anayolların trafiğe geçici olarak kapatıldığı belirtiliyor. Şam-Humus karayolu üzerinde ve Şam’ın çıkışında yer alan şehirlerarası otobüs garajının da geçici olarak kapatıldığı yönünde haberler geliyor.

İdlip kırsalındaki Vadi Ed Dayf ve Maarat El Numan bölgesinden çatışma haberleri geliyor. Suriye basınında bu bölgelerde "El Kaide uzantılı Cephe El Nusra'ya yönelik operasyonlar yapıldığı" yönünde haberler var.

Reuters haber ajansı Fida Muhammed adlı bir isyancıya göre; Cobar, Zamalka, Zablatani ve kısmen Kabun mahalleleri ile çevre yolunun çatışma alanına döndüğünü bildirdi.

Başka muhalif kaynaklar El Kabbas'daki barikatın imha edildiğini ve Medan mahallesinin çevresindeki tankların güneye doğru ateş açtığını söylediler.

Devlet denetimindeki Sana haber ajansı ise ordunun Arbin, Zamalka, Harasta ve Sabina'da operasyonlarını sürdürdüğünü ve isyancıları yok ettiğini kaydetti.

Bugünkülerin haftalardır Şam'da yaşanan en büyük çatışmalar olduğu söyleniyor.

Bombalar ardı ardına patladı

Bombayla yüklü ilk aracın Palmira kentindeki askeri istihbarat tesisinin arka duvarına parketmiş halde patlatıldığı haber veriliyor.

İkinci intihar eylemcisinin ise, aracını ilk patlamayla açılan gedikten içeri sürüp otomobili binanın içinde patlattığı söyleniyor.

Kentten dumanlar yükselirken çekildiği söylenen videolar da internete kondu.

Suriyeli muhaliflerin İngiltere merkezli kuruluşu İnsan Hakları Gözlemevi patlamalarda 12 güvenlik görevlisinin öldüğünü ve 20'den fazlasının yaralandığını öne sürdü.

Aynı kaynak patlamaları ağır makinalı ateşinin izlediğini ve bazıları ağır 8 sivilin yaralandığını da kaydetti.

Hükümetin denetimindeki sana ajansı ise sayı vermemekle birlikte saldırının meydana geldiğini duyurdu ve ölenler ve yaralananlar olduğunu bildirdi.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.