Tunus'ta sol muhalefetin lideri Şükrü Beleyid'e suikast

Son güncelleme: 6 ŞUBAT 2013 - TSİ 12:16

Tunus'ta sol muhalefetin önde gelen isimlerinden Şükrü Beleyid, başkentte evinin önünde uğradığı saldırıda hayatını kaybetti.

Kardeşi ve yetkililer, Beleyid'in sabah işe gitmek üzere evinden çıktığı sırada boynundan ve başından vurulduğunu söylüyor.

Beleyid, solcu Demokrat Yurtseverler hareketinin genel koordinatörlüğü görevini üstlenmişti.

Kardeşi, Abdülmecid Beleyid Fransız Haber Ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada, ''Kardeşim suikasta uğradı, çaresiz ve mutsuzum'' dedi.

Saldırının failleri bilinmiyor.

Beleyid, cumartesi günü, Müslüman Kardeşler hareketinin Tunus'taki kolu, iktidar koalisyonu En Nahda'yı Demokrat Yurtseverler'in toplantılarına saldırmak üzere ''paralı askerler'' tutmakla suçlamıştı.

BBC'nin başkent Tunus'taki muhabiri Sihem Hassaini, İçişleri Bakanlığı'nın çevresinde suikastı protesto etmek üzere kalabalık bir grubun toplanmakta olduğunu aktardı.

Başbakan Hamadi Jebali, cinayeti ''terör eylemi'' olarak nitelerken, ''suçun sadece Beleyid'e değil, Tunus'un tamamına karşı işlendiğini'' söyledi.

Jebali, katilleri hemen yakalama vaadinde bulundu.

Fransızca yayın yapan TV kanalı 24 Beleyid'in yakın zamanda ölüm tehditleri aldığını duyurdu.

Tunus'ta En Nahda'nın liderliğindeki koalisyonun çökmesinin ardından yeni hükümet kurma çalışmaları devam ediyor.

Ancak ülkede kutuplaşma, özellikle İslamcı gruplarla laikler arasında giderek tırmanıyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.