ABD tarihinin en büyük kredi kartı dolandırıcılığı

Son güncelleme: 6 ŞUBAT 2013 - TSİ 12:38

ABD tarihinin en büyük kredi kartı dolandırıcılığını yürüten bir çeteye mensup oldukları gerekçesiyle yakalanan 18 kişi en az 200 milyon dolar çalmakla suçlanıyor.

Dolandırıcıların binlerce sahte kimlik ve işyeri kullandıkları, kredi değerlendirme ofislerine yalan beyanda bulundukları ve elde ettikleri paraları elektronik yollarla yurtdışına aktardıkları öne sürüldü.

Bir FBI ajanı zanlıların “karmaşık dolandırıcılık ve şebekelerle ilgili bir sanal kafeterya” kullandıklarını söyledi.

New Jersey eyaletini merkez olarak kullanan çetenin 28 eyalette faaliyet gösterdiği düşünülüyor.

Müfettişler, kredi kartı dolandırıcılığı faaliyetlerine 2007’de başlayan çetenin yedi bin sahte kimlikli kredi kartı sahibinin kredi limitlerini artırarak yüksek meblağlarda nakit çekim yaptıklarını belirtti.

FBI'ın New Jersey'deki yetkililerinden David Velazquez “Zanlılar internet ortamında ama menüleri açgözlülük ve dolandırıcılık olan, karmaşık dolandırıcılık ve şebekelerle ilgili bir sanal buluşma ortamından faydalanmışlar” dedi.

Şebekenin sahte faturalar ve 1,800 elektronik posta ağı üzerinden 25 binden fazla kredi kartı hesabı açtırdığı tespit edildi.

Savcılar, zanlıların bir defasında altı yaşında bir çocuğun sosyal güvenlik numarası üzerinden sahte bir fatura kaydı oluşturduklarını iddia etti.

New Jersey'de mahkemeye sunulan suç duyurularından birinde çetenin en az 80 sahte işyeri kurarak bu şirketler üzerine pos cihazları aldıkları ve bu pos cihazları ile sahte kredi kartlarından para çektikleri belirtiliyor.

Yetkililer çetenin şu ana kadar en az 200 milyon doları hesaplarına geçirdiklerini tespit ettiklerini, ancak şebekenin büyüklüğü düşünüldüğünde bu rakamın artabileceğini söylüyor.

Soruşturmayı yürüten savcılardan Paul Fishman “Bu türden dolandırıcılıklar tüm Amerikalı tüketiciler açısından ticaret yapmanın maliyetlerini artırıyor” dedi.

Fishman “Açgözlülükleri ve küstahlıkları nedeniyle bugün gözaltına alınan zanlılar sadece kredi kartı tahsis eden kurumlara değil, bunlar gibi dolandırıcılık çetelerinin sistemden çektiği paralar nedeniyle artan faiz oranları ve ücretlerden etkilenen herkese zarar veriyorlar” şeklinde konuştu.

Üç mücevher mağazasının da dolandırıcılık çetesiyle ilişkileri olduğu ortaya çıkarıldı.

Savcılar mağazaların pos cihazları ile kredi kartlarından para çektiklerini ve elde ettikleri paraları çete üyeleri ile paylaştıklarını iddia ediyor.

Zanlıların Pakistan, Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kanada, Romanya, Çin ve Japonya’ya milyonlarca dolar aktardıkları öne sürülüyor.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.