CIA başkan adayı insansız uçak saldırılarını savundu

Son güncelleme: 8 ŞUBAT 2013 - TSİ 01:47

CIA başkanlığını kesinleştirmek için özel bir oturumda soruları yanıtlayan John Brennan, insansız savaş uçaklarının saldırılarını desteklediğini açıkladı.

İnsansız savaş uçakları ile yapılan saldırılar, aralarında Yemen ve Pakistan'ın da bulunduğu ülkelerde sivillerin de ölümüne neden oluyor; insan hakları savunucuları yargısız infaz yapıldığını da söylüyor.

2011 yılının Mart ayında Pakistan'da dört militanı taşıyan bir araca düzenlenen insansız uçak saldırısında aşiret liderleri ve yerel tüccarların da aralarında bulunduğu tıklayın 40 kişi hayatını kaybetmişti.

John Brennan 2008 yılında da CIA'in başkanlığı için aday adayları arasındaydı ancak geri çekilmişti.

Brennan, Geoge W. Bush döneminin istihbarat alanındaki önde gelen isimlerinden biriydi.

Barack Obama'nın ikinci başkanlığık döneminde CIA'in başına getirilecek olan Brennan senatodaki onay sorgusunda ABD'nin insansız hava saldırılarını son çare olarak düzenlediğini, sivillerin canına kast edilmediğini ve son derece dikkatli olunduğunu söyledi.

Senato istihbarat komitesinin toplantısı sırasında poretestocular oturumun akışını kesintiye uğrattı.

Bir protestocu, insansız savaş uçakları saldırılarında ölen sivillerin isim listesinin olduğunu, diğeri bebekleri-çocukları öldürdüklerini söyledi.

CIA başkan adayı senato oturumunda protesto edildi

ABD'de Başkan Obama'nın CIA başkanlığına önerdiği John Brennan senatonun ilgili komitesindeki özel oturumda konuşurken, eylemciler peş peşe protestolar yaptı.

İzleyinmp4

Bu ses/görüntü klibini oynatmak için Flash 8 veya daha yeni sürümleri gerekmektedir

Alternatif formatta oynat

Elinde pankart taşıyan diğer bir gösterici de John Brennan'ın adaylığına karşı olduğunu elinde tuttuğu "Brennan=İnsansız uçak saldırıları" yazılı pankartla gösterdi.

Bağlantılar

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.