AB Zirvesi: Liderler bütçe ana gündemiyle toplandı

Son güncelleme: 8 ŞUBAT 2013 - TSİ 01:07

AB'de bütçe tartışması

Avrupa Birliği liderleri, birlik bütçesi üzerinde bu kez uzlaşabilecekler mi? Kesinti konusundaki gorüş ayrılıkları sürüyor.

İzleyinmp4

Bu ses/görüntü klibini oynatmak için Flash 8 veya daha yeni sürümleri gerekmektedir

Alternatif formatta oynat

Avrupa Birliği liderleri, birliğin 2020'ye kadarki merkezi bütçesi üzerinde görüşmeler yapmak üzere Brüksel'de toplandı.

Toplantının öğleden sonra başlaması bekleniyordu, ancak akşam saatlerinde başlayabildi.

Merkezi bütçe Avrupa Birliği'nde üye ülkelerin toplam ekonomik büyüklüklerinin yüzde 1'i büyüklüğünde.

Avrupa Komisyonu, 2014-2020 yıllarını kapsayacak dönem için 1 trilyon 25 milyar euroluk bir bütçe tavanı istemişti. Bu, bütçesinde yüzde 5 artış anlamına geliyor. Ancak Kasım zirvesinde önce 973 milyar euroya çekilmiş, sonra da 943 milyar euro olarak revize edilmişti.

Bütçe üzerindeki tartışma, 27 üye arasında kısmen kuzey ülkeleri ve güney ülkeleri hattında farklı görüşlerin dile getirildiği nitelik taşıyor.

Bunun yanında, bütçeye net katkı yapan ülkeler ve net faydalanan ülkeler var; Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya net katkı yapan ülkeler arasında.

Geçen kasım ayında yine liderler düzeyinde gerçekleştirilen uzlaşma arayışı sonuçsuz kalmıştı.

Parlamento onayı

BBC'nin Avrupa editörü Gavin Hewitt, zirvede AB yönetiminde kesintiye gidilmesi talebinde uzlaşılmasının hemen hemen kesin olduğunu söylüyor.

Ancak varılacak uzlaşmanın ne olursa olsun Avrupa Parlamentosu'nun onayından da geçmesi gerekiyor; parlamento üyelerinin de genel olarak kesintiye karşı çıktığı biliniyor.

Ancak diğer kalemler ve taahhütler dikkate alındığında yedi yıllık dönem için birliğin bütçesi 1 trilton 11 milyar dolar civarında hesaplanıyor.

İngiltere, Almanya ve diğer bazı üyeler, birliğin kıta genelindeki kesintileri yansıtacak bir şekilde daha düşük bir bütçeye sahip olmasını istiyor.

İngiltere'de Başbakanlık, bu yöndeki taleplerinde ısrarcı olduklarını ve pozisyonlarını değiştirmeyeceklerini söylerken, Fransa ve İtalya'nın başını çektiği bir başka grup ise, harcamalara devam edilmesini ancak istihdam yaratacak alanlara yatırım yapılmasını istiyor.

Avrupa Parlamentosu'ndan bir sözcü ise, mali krizle daha iyi mücadele edebilmek için Avrupa Birliği'nin daha etkin bir entegrasyon arayışına girdiği bir dönemde ağır kesintilerin birliğin işini yapmasını zorlaştıracağını söyledi.

AB'deki ayrışma birlik içindeki zengin ülkelerle birliğin katkılarına muhtaç olan ülkeler arasındaki ayrışmayı da gözler önüne serdi.

Harcamalara devam edilmesi savında ısrar eden üyeler, halihazırda AB fonlarından en çok yararlanan Polonya, Macaristan ve İspanya gibi ülkeler.

Katkıları daha fazla olan zengin ülkeler ise bu durumu kesinti döneminde kabul edilemez olarak görüyor.

Bağlantılar

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.