Meşal'den Suriye ve İran'a mesafe

Son güncelleme: 7 ŞUBAT 2013 - TSİ 12:46

Hamas lideri Halid Meşal: Uzlaşı yakın

Hamas ve El Fetih uzlaşı arayışında... İsrail gölgesinde birlik sağlama çabasına giren taraflardan Hamas'ın lideri Halid Meşal, BBC'ye konuştu.

İzleyinmp4

Bu ses/görüntü klibini oynatmak için Flash 8 veya daha yeni sürümleri gerekmektedir

Alternatif formatta oynat

Hamas lideri BBC'ye yaptığı açıklamada, Suriye ve İran ile örgütü arasındaki mesafelenmeyi vurguladı.

Meşal, Beşar Esad yönetimi ile Suriye'deki çatışmalara yaklaşım konusunda anlaşamadıkları için Şam'ı terketmek zorunda kaldıklarını ancak Esad'ın Hamas'a desteğini sürdürdüğünü söyledi.

Halit Meşal, "Suriye rejimi ile krize yaklaşımları ve askeri seçeneğe başvurmaları nedeniyle görüş ayrılığı içine girdiğimiz kuşkusuz. Suriye'deki katliamlar bize büyük acı veriyor. Rejimin bizi desteklemesine rağmen Şam'dan ayrılmak zorunda kaldık" diye konuştu.

Hamas lideri İran ile de Suriye konusundaki gelişmeler konusunda ayrılık içinde olduklarını belirtti.

Meşal, "Arap ve Müslüman dünyasındaki bütün ülkelerle ve uluslararası toplumda davamızı destekleyenlerle iyi ilişkiler oluşturmayı arzuluyoruz" dedi.

'FKÖ'yü canlandıracağız'

Halit Meşal buna karşılık yıllardır karşıtlık yaşadıkları El Fetih ile ulusal bir uzlaşma hükümeti kurulması konusunda temasların sürdüğünü, yıllardır yapılamayan başkanlık, parlamento ve yürütme konseyi seçimleri için hazırlıkların yapıldığını kaydetti.

Hamas lideri, seçimler yapılana kadar ise tarihi olarak Filistinli siyasi örgütleri biraraya getiren şemsiye örgütlenme "Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) yeniden canlandırılması ve toplantılar yapabilmesi için çalıştıklarını da ekledi.

BBC'nin Hard Talk programında açıklamalar yapan Halit Meşal "Kapsamlı bir uzlaşmaya doğru ilerliyoruz" dedi.

Anlaşma uygulanamamıştı

Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın mensubu olduğu El Fetih hareketi ile Hamas arasındaki bölünme ve rekabet nedeniyle Filistin'de yıllardır seçim yapılamıyor.

Bu kopuş, 2006 yılında Hamas'ın Filistin Parlamentosu seçimlerini kazanmasını izlemişti.

Gazze'de iki grup arasında çatışmalar yaşanmış ve Hamas Gazze'de El Fetih de Batı Şeria'da hakimiyetini korumuştu.

2011 yılında Hamas ile El Fetih arasında imzalanan uzlaşma anlaşması henüz uygulamaya geçirilmiş değil.

Hamas İsrail, ABD ve EU tarafından "terörist" bir grup ilan edilmiş ama Filistinliler arasında ve bazı çevrelerde bir "direniş hareketi" ve "demokratik seçimleri kazanmış meşru bir hükümet" görülmeye devam etmişti.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.