'KCK Basın' davasında 7 tahliye

Son güncelleme: 8 ŞUBAT 2013 - TSİ 17:54

Kamuoyunda KCK basın davası olarak bilinen davada, 7 gazeteci bugünkü duruşmada tahliye edildi.

Davada 33’ü tutuklu olmak üzere 46 gazeteci yargılanıyordu. Böylece bu davada tutuklu yargılanan gazetecilerin sayısı 26 oldu.

Silivri’de görülen duruşmada tahliye edilenler, ANF muhabiri İsmail Yıldız, DİHA muhasebecisi Pervin Yerlikaya, DİHA İmtiyaz Sahibi Zuhal Tekiner, Özgür Gündem imtiyaz sahibi ve yazı işleri müdürü Ziya Çiçekçi, DİHA İstanbul Muhabiri Çağdaş Kaplan, Demokratik Modernite imtiyaz sahibi Ömer Çiftçi, Demokratik Modernite Dergisi çalışanı Saffet Orman.

Tüm sanıkların avukatı Sinan Zincir, 7 gazetecinin “içeride yattıkları süre göz önünde bulundurularak” tahliye edildiğini ve bu gazeteciler için yurt dışına çıkış yasağı getirildiğini söyledi.

Çoğu gazeteci 49 kişi 20 Aralık 2011 tarihinde 'KCK operasyonları' kapsamında gözaltına alınmış ve 36 kişi tutuklanmıştı.

Bundan sonraki duruşma 22-26 Nisan tarihleri arasında yapılacak.

Bağlantılar

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.