Tunus'ta gerginlik: Öldürülen liderin cenazesi bugün

Son güncelleme: 8 ŞUBAT 2013 - TSİ 06:29

Şükrü Belayid çarşamba günü öldürüldü

Zeynel Abidin Bin Ali'nin devrilmesinden sonra işbaşına gelen hükümete karşı olan Şükrü Belayid insan hakları alanındaki çalışmaları nedeniyle saygı duyulan laiklik yanlısı sol eğilimli bir isimdi.

Tunus'ta çarşamba günü öldürülen muhalefet parti lideri ülkede büyük gerginliğin yaşandığı bir sırada bugün toprağa verilecek.

Şükrü Belayid'in cenaze töreni başkent Tunus'ta düzenlenirken ülkenin diğer pek çok kentinin de yeni olaylara sahne olmasından endişe ediliyor.

Ülkenin en büyük sendikası bir günlük grev çağrısında bulundu.

Tunus devlet televizyonu, üniversitelere cumartesi ve pazar günü derslere ara vermeleri talimatının verildiğini duyururken Fransa Tunus'taki okullarını kapatacağını açıkladı.

Tunus'ta Arap Baharı günlerinden sonra düzenlenen bu türden ilk saldırıda Belayid işe giderken arkadan kurşunlanarak öldürülmüş, saldırgan motosikletle kaçmıştı.

Gösteriler

Tunus ve Gafsa'da yapılan gösterilerde polis göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz kullandı.

Protestocular suikastın arkasında olmakla suçladıkları En Nahda İslamcı partisi öncülüğündeki hükümetin istifa etmesini istiyor.

İslamcılar teknokrat hükümete hayır dedi

Başbakan Hamadi Cibali, krizi yatıştırmak için teknokratlardan oluşacak bir hükümet kurulmasını önerdi ancak bu öneri bizzat İslamcı En Nahda partisi tarafından reddedildi.

Tunus'taki BBC muhabiri çarşamba günkü suikastın liberal ve laiklik yanlısı kesimler ile İslamcılar arasında aylardır süren gerginliği su yüzüne çıkardığını belirtiyor.

En Hahda, cinayetten sorumlu olduğu suçlamalarını reddediyor.

BBC muhabiri

"Suikast, liberal ve laiklik yanlısı kesimler ile İslamcılar arasında aylardır süren gerginliği su yüzüne çıkardı"

Yaşanan son gerginlik, iki yıl önceki Arap Baharı'nın ülkedeki bölünme ve şiddet olaylarını bertaraf ettiğini düşünen kişilerin kendilerini aynı sokaklarda polisle çatışırken ve İslamcıların devrimi çaldıkları suçlamasını dile getirirken bulmaları sonucunu beraberinde getiriyor.

"Cenaze gerginliği artırıyor"

Muhabirimiz, bu ortamda bugünkü cenaze töreninin büyük bir gerginliğe sahne olacağını, pekçok Tunuslunun Belayid'in öldürülmesini "korktukları şeyin başlarına gelmesi" olarak değerlendirdiğini söylüyor.

Hükümete eleştirel gözle bakanlar, En Nahda'nın Arap laikçiliğinin kalesi olarak görülen ülkenin gidişatında aşırı muhafazakar Müslümanların ağırlık verdiğini söylüyor.

Gafsa'da çatışma

Gafsa'da belediye başkanlığının önünde temsili bir cenaze töreni düzenleyen grup polisle çatıştı.

Protestocu grubun içinde avukatlar ve hakimler de bulunuyordu; bu grup suikast nedeniyle iki günlük grev başlatmıştı.

Muhalefet meclisten çekildi

Gün içindeki diğer bir gelişmede de Belayid'in lideri olduğu Halkçı Cephe'nin de aralarında bulunduğu muhalefet partileri meclisi boykot etmeye başladı.

Başkent Tunus'taki gösteriler sırasında muhalifler ile güvenlik güçleri arasında çıkan bir çatışmada bir polis öldü.

Zeynel Abidin bin Ali'nin devrilmesinden sonra işbaşına gelen hükümete karşı olan Şükrü Belayid insan hakları alanındaki çalışmaları nedeniyle saygı duyulan laiklik yanlısı sol eğilimli bir isimdi.

Devlet başkanı Mısır gezisini iptal etti

Devlet Başkanı Munsif Marzuki Fransa'ya yaptığı ziyareti yarıda kesip Mısır ziyaretini iptal etti.

Marzuki, suikastın Tunus'taki devrimimi etkilememesi gerektiğini söyledi.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.