Tunus suikastı: Cenaze töreni için gergin bekleyiş

Son güncelleme: 8 ŞUBAT 2013 - TSİ 14:24

Tunus'ta öldürülen muhalif lider Şükrü Belayid'in bugün başkent Tunus'ta düzenlenecek cenaze törenine katılmak için binlerce kişi toplandı.

48 yaşındaki Belayid, Çarşamba günü işe giderken arkadan kurşunlanarak öldürülmüş, saldırgan motosikletle kaçmıştı.

Belayid'in başkent Tunus'un Cebel Cellud bölgesinde çiçeklerle kaplı tabutu başında 3 bin kişinin toplandığı bildirildi.

Cuma namazından sonra cenaze törenine katılacak olanlarla birlikte bu sayının artması bekleniyor. Belayid, El Cellaz mezarlığında gömülecek.

Daha önce çatışmaların gözlendiği Habib Burgiba Caddesi'ne yüzlerce polis sevk edildi.

Belayid'in cenazesi için Sidi Buzid bölgesinde de 10 bin kişi toplandı.

35 yıldan sonra ilk genel grev

Suikasti protesto amacıyla sendikaların çağrısıyla bugün genel greve gidildi.

Ülkede 35 yıldan sonra ilk kez yapılan genel grevde toplu taşıma araçlarının çalışmadığı, başkent havalimanında birçok uçuşun iptal edildiği ve dükkânların kepenk kapattığı bildirildi.

Sendikalar saldırıdan iktidardaki En Nahda partisini sorumlu tutuyor; En Nahda suçlamaları reddediyor.

Gösteriler

Belayid suikasti, Tunus'ta Arap Baharı günlerinden sonra düzenlenen bu türden ilk saldırı oldu.

Gafsa'da belediye başkanlığının önünde temsili bir cenaze töreni düzenleyen grup polisle çatıştı.

Protestocu grubun içinde avukatlar ve hakimler de bulunuyordu; bu grup suikast nedeniyle iki günlük grev başlatmıştı.

Başkent Tunus ve Gafsa'da yapılan gösterilerde polis göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz kullandı.

Tunus devlet televizyonu, üniversitelere Cumartesi ve Pazar günü derslere ara vermeleri talimatının verildiğini duyurdu; Fransa Tunus'taki okullarını kapatacağını açıkladı.

Protestocular suikastın arkasında olmakla suçladıkları En Nahda İslamcı partisi öncülüğündeki hükümetin istifa etmesini istiyor.

İslamcılar teknokrat hükümete hayır dedi

Başbakan Hamadi Cibali, krizi yatıştırmak için teknokratlardan oluşacak bir hükümet kurulmasını önerdi ancak bu öneri bizzat İslamcı En Nahda partisi tarafından reddedildi.

Tunus'taki BBC muhabiri çarşamba günkü suikastın liberal ve laiklik yanlısı kesimler ile İslamcılar arasında aylardır süren gerginliği su yüzüne çıkardığını belirtiyor.

BBC muhabiri

"Suikast, liberal ve laiklik yanlısı kesimler ile İslamcılar arasında aylardır süren gerginliği su yüzüne çıkardı"

Yaşanan son gerginlik, iki yıl önceki Arap Baharı'nın ülkedeki bölünme ve şiddet olaylarını bertaraf ettiğini düşünen kişilerin kendilerini aynı sokaklarda polisle çatışırken ve İslamcıların devrimi çaldıkları suçlamasını dile getirirken bulmaları sonucunu beraberinde getiriyor.

Muhabirimiz, bu ortamda bugünkü cenaze töreninin büyük bir gerginliğe sahne olacağını, pekçok Tunuslunun Belayid'in öldürülmesini "korktukları şeyin başlarına gelmesi" olarak değerlendirdiğini söylüyor.

Hükümete eleştirel gözle bakanlar, En Nahda'nın Arap laikçiliğinin kalesi olarak görülen ülkenin gidişatında aşırı muhafazakar Müslümanların ağırlık verdiğini söylüyor.

Muhalefet meclisten çekildi

Gün içindeki diğer bir gelişme ise Belayid'in lideri olduğu Halkçı Cephe'nin de aralarında bulunduğu muhalefet partilerinin meclisi boykot etmeye başlamasıydı.

23 yıl iktidarda kalan Zeynel Abidin bin Ali'nin devrilmesinden sonra yönetimi alan hükümete karşı olan Şükrü Belayid, insan hakları alanındaki çalışmaları nedeniyle saygı duyulan, laiklik yanlısı, sol eğilimli bir isimdi.

Devlet Başkanı Munsif Marzuki Fransa'ya yaptığı ziyareti yarıda kesip Mısır ziyaretini iptal etti.

Marzuki, suikastın Tunus'taki devrimi etkilememesi gerektiğini söyledi.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.