Tunus Başbakanı: Yeni hükümet kabul edilmezse bırakırım

Son güncelleme: 10 ŞUBAT 2013 - TSİ 15:21

Tunus Başbakanı Hamadi Cibali teknokratlardan oluşacak bir hükümetin en geç gelecek hafta ortasında kurulacağına söz verdi.

Başkent Tunus’ta basın mensuplarına konuşan Cibali, çabalarının sonuç vermemesi halinde hükümet kurma görevini bırakacağını açıkladı.

Cibali teknokrat hükümet önerisini ilk defa geçen hafta Çarşamba günü Tunus’ta muhalefetin önde gelen isimlerinden solcu Şükrü Belayid’in başından vurularak öldürülmesinin ardından yapmıştı.

Ancak bu öneri bizzat iktidardaki İslamcı En Nahda partisi tarafından reddedildi.

Bu arada Ennahda destekçileri, Belayid’in cenazesinden bir gün sonra başkentte bir gösteri düzenledi.

Başbakan Cibali “yeni hükümet ekibini gelecek hafta başında takdim edeceğini” söyledi.

Cibali “İçişleri, adalet ve dışişleri bakanları da dahil olmak üzere tüm bakanlar bağımsız kişiler olacak. Bu kabul edilirse, hükümetin lideri olarak görevlerime devam edeceğim. Aksi halde cumhurbaşkanından hükümet kurma yetkisini verecek başka birini bulmasını talep edeceğim” dedi.

Başbakan geçen hafta mevcut kabineyi feshetmiş ve “siyasi bağı olmayan yetkin vatandaşlardan oluşan” yeni bir hükümet kuracağını açıklamıştı.

Ennahda başbakanın açıklamayı yapmadan önce “kendi partisinin fikrini sormadığını” belirtti.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.