'Lütfen alıcınızın ayarıyla oynayın'

Son güncelleme: 11 ŞUBAT 2013 - TSİ 18:59

İlk 4G şebekesi aralıkta açıldı

EE şirketinden sonra diğerlerinin de yeni şebeke lisanslarına talip olması bekleniyor.

İngiltere'de televizyon yayınlarını düzenleyen Ofcom adlı kuruluş, 4G sinyalinin 2 milyon 300 evdeki televizyon alıcılarını olumsuz etkileyeceğini, bunu önlemek için filtre verileceğini duyurdu.

4G olarak anılan sinyal şebekesi 800 megahertzte kuruluyor; bu ise bazı televizyon yayınlarını bozuyor.

Etkilenecek olan sadece, karasal televizyon yayınlarını izlemeye yarayan sıradan antenler. Ofcom, uydu alıcılarının 4G'den olumsuz etkilenmeyeceğini açıkladı.

Filtreler için gereken kaynak, büyük iletişim şirketlerinin 4G lisansını satın almak için ödeyecekleri paradan elde edilecek.

İngiltere'de tıklayın EE adlı kuruluş 4G sinyalini vermeye başladı; sonraki lisans satışlarından elde edilecek kaynağın 180 milyon sterlinlik bölümünün filtre tedarikine ayrılması planlanıyor.

Filtrenin işlevsel olmadığı durumlarda başka bir formül bulunmaya çalışılacak.

4G "sorunlarına" karşı...

Kâr amacı gütmeyen Digital Mobile Spectrum Limited adlı bir kuruluş 4G şebekesinin alıcılarda ortaya çıkardığı soruna çözüm üretmek ve öneri getirmekle görevlendirildi.

Kuruluşun başına yeni getirilen Simon Beresford-Wiley "Yayıncı kuruluşlar ile yakın işbirliği içinde çalışmak istiyorum; benzer şekilde şebeke işletmecileri ile de... Amacımız şu anki televizyon yayınlarının izlenmeye devam edilebilmesi." dedi.

Simon Beresford-Wiley "Sinyallerden olumsuz etkilenen ve etkilenebilecek herkese gerekli danışmanlığı ve cihazı sağlamak üzerine odaklanıyoruz." diye konuştu.

4G şebekesini kurmak amacıyla televizyon yayını vericilerinin ayarlarının değiştirilmesi nedeniyle Galler'in güneyindeki televizyon alıcılarının da yeniden ayarlanması gerekmişti.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.