Marsilya: İkizlerden hangisi cinsel saldırgan?

Son güncelleme: 11 ŞUBAT 2013 - TSİ 12:45

Marsilya'da bir yılı aşkın süredir devam eden cinsel saldırı vakalarını soruşturan polis, ikiz kardeşleri gözaltına aldı.

Elwin ve Yohan adlarındaki 24 yaşındaki ikizler Cuma günü gözaltına alındı.

Polis yetkilileri saldırıları ikizlerden birinin gerçekleştirdiğinden emin ama hangisi olduğunu bilemiyorlar, çünkü genetik farklılıkları ortaya koyan normal testler ikiz kardeşlerin DNA'larını ayırdedemiyor.

Saldırıya uğrayan kadınlar da hangi kardeşin saldırdığını kestiremedi.

Güvenlik kameraları

Malsilya'da 2012 yılının Eylül ayından geçen aya kadar, yaşları 22 ile 76 arasında değişen çok sayıda kadın cinsel saldırıya uğramıştı.

Polis bir otobüsün güvenlik kamerasındaki kayıtlarda ilk ipuçlarını buldu ve ikiz kardeşleri yakaladı.

Üstelik saldırıya uğrayan kadınlardan biri de kardeşlerden birinin saldırgan olduğunu teşhis etti ama hangisi olduğunu ayıramadı.

Şimdi polisin saldırıyı kardeşlerin ikisinin birden mi, yoksa birinin mi gerçekleştirdiği sorusuna cevap bulması gerekiyor.

Saldırıya uğrayan kadınların üzerinde saldırganın DNA'sı da bulundu.

Fakat bu da ikizlerin sırrını çözmeye yetmiyor çünkü ikizlerin genetik haritası hemen hemen aynı.

İkizlerin DNA'sı arasındaki farkları ortaya koyabilecek çok hassas testler yapılabiliyor.

Fakat bu testler pahalıya mal oluyor. Uzmanlar polise, bu tür bir testin 1 milyar euro tutabileceğini söylemiş.

Bir uzman Fransa'da yayınlanan La Provence gazetesine verdiği mülakatta şöyle diyor: "Normal bir genetik testte DNA'yı oluşturan nükleotidlerden 400 çiftini karşılaştırmak yeterli oluyor. Ama aynı yumurta ikizlerini genetik olarak ayırdedebilmek için milyarlarca nükleotidin karşılaştırılması gerekebilir."

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.