İran: Muhalefet lideri Musavi'nin kızları tutuklandı

Son güncelleme: 11 ŞUBAT 2013 - TSİ 16:44

İranlı muhalefet lideri Mir Hüseyin Musavi'nin iki kızı, başkent Tahran'daki evlerine güvenlik güçleri tarafından yapılan baskının ardından tutuklandı.

Musavi ve eşi iki yıldır ev hapsinde tutuluyor.

Muhalif kaynaklar, güvenlik güçlerinin Musavi'nin kızları Zehra ve Nergis'in evlerinde saatlerce arama yaptıklarını ve çocuklarına bakacak akrabalara ulaştıktan sonra iki kadını tutukladıklarını açıkladı.

Eski Başbakan, 2009 cumhurbaşkanlığı seçimlerine Yeşil Hareket'i temsilen girmiş, ancak Mahmud Ahmedinejad karşısında tutunamamıştı. Tartışmalı seçim sonuçları ülkede kitlesel protestolara yol açmış, gösterilere yapılan müdahalelerde onlarca kişi ölmüştü.

Musavi'nin dünyayla bağlantısı sağlıyorlardı

2009 seçimlerine hile karıştırıldığı iddiasıyla binlerce Yeşil Hareket taraftarı seçimlerden bir gün sonra Tahran ve diğer kentlerde sokağa dökülmüştü.

Altı ay boyunca devam eden olaylarda muhalefetin iddiasına göre 80 kişi hayatını kaybetmiş, onlarca kişi tutuklanmış ve bazıları ölüm cezasına mahkum edilmişti.

Geçen yıl 14 Şubat'ta ev hapsine alınan Musavi ve eşi Zehra Rahnavard'ın dış dünya ile bağlantısı kızları üzerinden sağlanıyor, yazıları reform yanlısı internet sitelerinde yayınlanıyordu.

İran'da yeni cumhurbaşkanlığı seçimleri Haziran'da yapılacak.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.