Reyhanlı'da 'araçta bomba' patladı: 13 kişi öldü

Son güncelleme: 12 ŞUBAT 2013 - TSİ 01:22

Türkiye-Suriye sınırındaki Cilvegözü Sınır Kapısı'nın Türkiye tarafında bomba yüklü bir araçta patlama meydana geldi.

Sınır kapısının yaklaşık 40 metre ilerisinde meydana gelen patlamada 13 kişinin öldüğü, 13'ü ağır, 28 kişinin ise yaralandığı belirtiliyor.

Cilvegözü Sınır Kapısı, Hatay'ın güneydoğusunda, Reyhanlı ilçesinin yerleşim yerlerinden kilometrelerce uzakta bulunuyor.

AFP ajansı, bir Türk dışişleri bakanlığı yetkilisine atıfla, patlama nedeniyle çıkan yangında en az 15 insani yardım aracının zarar gördüğünü duyurdu.

Sınır kapısına 4.5 kilometre uzaklıktaki Suriye'nin Bab El-Hawa kentinin muhaliflerin kontrolünde olduğu ve bölgede çatışmaların yaşandığı da gelen haberler arasında.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, gazetecilerin "patlayıcı mıydı" sorusuna "evet" yanıtını verdi.

Güler, hayatını kaybedenlerden 3'ünün Türk, 10'unun Suriyeli olduğunu ve yaralananlardan 9'unun Türk 18'inin ise Suriyeli olduğunu kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da, bakanlar kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada ölenlerden 3'ünün Türkiye vatandaşı olduğunu, toplam 28 kişinin de yaralandığını söyledi; yaralılardan 13'ünün durumunun ağır olduğu da gelen haberler arasında.

Arınç, patlamanın Suriye plakalı bir minibüste meydana geldiğini belirterek, patlayıcının cinsinin henüz tespit edilemediğini bildirdi.

Arınç, ''Patlamanın siyasi amaçlı olup olmadığı da tartışılıyor'' diye konuştu.

AFP haber ajansı, Cilvegözü Sınır Kapısı'na pek çok ambulansın gönderildiğini aktardı.

İlk gelen haberlerde patlamaya Suriye tarafından atılan havan topunun neden olduğu öne sürülmüştü.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Gümrükçü, olayla ilgili olarak, "Patlama tampon bölgede meydana geldi. Kuvvetli bir patlama, havan topu olmadığı anlaşılıyor" dedi.

Normal geçişlere kapalı

Özellikle ticaret geçişleri için yoğun olarak kullanılan Cilvegözü Sınır Kapısı, Suriye'deki iç savaş nedeniyle bir süredir kapalı tutuluyor.

Sınır kapısı, genel olarak, ticari nakiller için kullanılıyor ve sadece Suriye pasaportlu kişilerin ve mültecilerin giriş çıkışlarına izin veriliyor.

Suriye'ye yardımların da bu kapı üzerinden gönderildiği biliniyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.