İngiltere’de ekonomiye güven dibe mi vurdu?

Son güncelleme: 11 ŞUBAT 2013 - TSİ 14:09

İngiltere’de yapılan bir araştırma, işadamlarının ekonomiye güveninin son 21 yılın en düşük seviyesine indiğini ve yeni yatırımlardan kaçındığını gösterdi.

Araştırmayı yayımlayan muhasebe firması BDO bunu, istihdam piyasasındaki canlanma belirtilerine rağmen, ekonominin bu yılın ilk çeyreğinde sıkıntılı bir dönem geçireceğinin göstergesi olarak değerlendirdi.

BDO’nun İyimserlik Endeksi olarak ifade ettiği gösterge, Ocak ayında 88,9’a düştü.

Bu rakam, endeksin kullanılmaya başlandığı 1992’den bu yana kaydedilen en düşük gösterge.

Ekonomik büyümeden söz etmek için göstergenin 95’in üzerinde olması gerekiyor.

BDO’dan Peter Hemington, “Beş yıllık inişli-çıkışlı ekonomik büyümenin işletmeler üzerindeki olumsuz etkisi, onları işlerini büyütmek için somut planlar yapmaktan alıkoyuyor ve ekonomik durgunluğun yarattığı 'yeni normal durum'un sınırları içinde harekete zorluyor” dedi.

Hemington, bu durumdan çıkmak için hükümetin büyümeyi hızlandırıcı adımlar atması gerektiğini vurguladı.

İngiltere’de ekonomik büyümenin zayıf seyretmesi, bu yıl başlarında resesyonun derinleşeceği kaygılarının artmasına ve 2008’de başlayan resesyon döneminin devam etmesine neden oluyor.

Bağlantılar

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.