Milli güreşçi Rıza Kayaalp: Olimpiyat ruhuna aykırı

Son güncelleme: 12 ŞUBAT 2013 - TSİ 16:22

Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin güreş sporunu 2020 oyunlarından çıkarma kararını değerlendiren Türk milli sporcu Rıza Kayaalp "güreşsizliğin olimpiyat ruhuna aykırı" olduğunu söyledi.

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Kayaalp, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'nin ilk ve güreşteki tek madalyasını 120 kilo grekoromende almıştı.

Kayaalp, böyle bir kararın isabetsiz olduğunu, Londra'daki oyunlarda "Sabah, akşam her iki seansta da tribünlerin dolu olmasının" kararın isabetsizliğini gösterdiğini söylüyor.

Kayaalp güreşe, 10 yaşında anne ve babasının elinden tutarak götürdüğü bir sporcu; bugünlerde Ankara ASKİ takımının lisanslı güreşçisi.

"Oyunların tarihinin bir parçası"

Milli güreşçi, ''Olimpiyat tarihinin bir parçası'' olarak nitelediği güreşin Olimpiyatlar'a geri döneceğini umduğunu söylüyor.

Güreş karşılaşmaları son yıllarda daha kısa sürelerle yapılır olmuş, devreler daha kısa tutulmaya başlanmıştı.

O dönemde müsabakaların süresinin kısaltılmasının güreşin dayanıklılık özelliğini devreden çıkardığı eleştirileri yapılmıştı.

''Peki güreşe karşı bir tavır mı gelişti'' sorusunu yönelttiğimiz milli sporcu, ''2008 olimpiyatları öncesinden bu yana duyuluyordu, ama güçleri yetmiyordu herhalde. Şimdi kaldırdık diye karar alabiliyorlarsa, o gücü buldular demek ki, olimpiyatlarda her zaman güreş vardı sonuçta, güreşsizlik olimpiyat ruhuna aykırı, bunu yapmaları yanlış bir şey bence.'' dedi.

Olimpiyat mı, dünya mı?

Madalyalı bir sporcu olarak kendisine ''Hangisi daha değerli, olimpiyat mı, Avrupa mı yoksa dünya şampiyonluğu mu?'' sorusunu yönelttiğimizde de aldığımız yanıt tereddütsüz "Olimpiyat madalyası daha değerli" oldu.

2012 Londra Olimpiyatları'nda Türkiye güreşte kayda değer bir varlık gösteremezken, en çok altın madalyayı Rusya kazandı; Rus güreşçiler toplamda 11 madalya topladı; Japonya da 4 altın madalya aldı; İran ise 3 altın.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.