American Airlines ile US Airways birleşme yolunda: Havacılıkta dev şirket evliliği

Son güncelleme: 14 ŞUBAT 2013 - TSİ 11:51

Amerikan havacılık sektörünün devleri American Airlines ile US Airways birleşerek dünyanın en büyük havayolu şirketini oluşturmaya hazırlanıyor.

İsmi açıklanmayan kaynaklar, iki şirketin yönetim kurullarının birleşmeyi görüşmek için dün biraraya geldiğini bildirdi.

Resmi açıklamanın bugün yapılması bekleniyor.

Birleşme sonucu American Airlines'in tahmini piyasa değerinin 11 milyar dolar ile rakibi Delta Airlines'ın seviyesine yaklaşacağı vurgulanıyor.

80 yıllık bir geçmişe sahip olan American Airlines beş yıl önce dünyanın en büyük havayolu şirketiydi.

Havayollarında konsolidasyon

Fakat sahibi AMR şirketi, bir yıldan uzun bir süre önce iflastan korunma başvurusu yaparak, yeniden yapılanmaya girişti.

US Airways ise son yıllarda kârını artıran bir havayolu şirketi oldu.

İki şirketin geçen Ağustos ayından beri müzakere halinde olduğu bildiriliyor.

Birleşme durumunda American Airlines adının kullanılması, ama icra kurulu başkanlığını, US Airways'in şimdiki lideri Doug Parker'in alması bekleniyor.

Şirketin toplam 900 uçağı, 3 bin uçuşu ve 100 bin çalışanı olacak.

Delta havayollarının Northwest ile, Continental'in ise United ile birleşmesinin ardından yaşanan bu gelişme, ABD'de havayolları sektöründe yoğun bir konsolidasyon yönelimine işaret olarak değerlendiriliyor.

Bağlantılar

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.