Şampiyon zan altında: Pistorius bugün yargıç önünde

Son güncelleme: 15 ŞUBAT 2013 - TSİ 07:15

2012 Londra Olimpiyatları'nın yıldız isim ve şampiyonlarından Oscar Pistorius, cinayet suçlamasıyla bugün mahkemeye çıkarılacak.

Pistorius, olimpiyatlarda tıklayın engelsiz sporcularla yarışarak tarihe geçmişti.

26 yaşındaki sporcu, model olan kız arkadaşı Reeva Steenkamp'i öldürmekle suçlanıyor.

Olayın nasıl meydana geldiği bilinmiyor, ancak bazı haberlerde Pistorius'un sevgilisini hırsız zannedip yanlışlıkla öldürmüş olabileceği de belirtiliyor.

Polis, Pretoria kentinde meydana gelen olayın ardından yıldız sporcu hakkında cinayet soruşturması başlattığını ve kefaletle serbest bırakılmayacağını açıkladı.

Ölen 29 yaşındaki Reeva Steenkamp'in halka ilişkiler sorumlusu Sarit Tomlinson, Steenkamp'in "Tam bir melek olduğunu" söylediği açıklamasında ölüm haberini teyit etti.

Sevgililer Gününde cinayet

Güney Afrika'da sabah yerel saatle 4 ila 5 arasında meydana geldiği söylenen olayla ilgili bir açıklama yapan polis, ''29 yaşındaki kadının başından ve vücudunun üst kısmından yaralandığı ve ilk yardım ekiplerinin müdahalelerine rağmen kurtarılamadığı''nı kaydetti.

Pistorius, 2012 Londra Olimpiyatları'nın amblemlerinden biri haline gelmiş, pek çok kişi için bir esin kaynağı olmuştu.

Steenkamp'in halka ilişkiler danışmanı, Steenkamp'in son twitter mesajında "Sevgililer Gününü heyecanla beklediğini" yazdığını belirtiyor.

Olay yerinde bir de 9 mm namlulu bir tabanca da bulundu; Güney Afrika çoğu kişinin evlerinde silah bulundurduğu bir ülke.

Gözlemciler, silah ruhsatı edinmenin kapsamlı bir inceleme sürecinden geçmeyi gerektirdiğine dikkat çekiyor.

Londra Olimpiyatları'nda engelli olduğu halde engelsiz sporcularla yarışan ilk sporcu olan Oscar Pistorius, 400 metre yarışlarında yarı finale kadar yükselmişti.

Haberin duyulmasının ardından basının yoğun sorularına hedef olan Güney Afrika Spor Federasyonu ile Olimpiyat Komitesi yetkilileri herhangi bir yorum yapmayacaklarını söylüyor.

Yıldız sporcunun babası, hem çocukları hem de kız arkadaşının ailesi için dua ettiklerini söyledi.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.