Yıldızların arasından bu gece soluk bir 'ışık' geçecek

Son güncelleme: 15 ŞUBAT 2013 - TSİ 19:58

Olimpik yüzme havuzu büyüklüğündeki 2012 DA14 gök cismi dünyaya en yakın geçişini yapıyor.

Bu büyüklükte bir gök cismi dünyaya ilk kez bu kadar yakın geçiyor.

Dünya yörüngesindeki cisimlerden de yakın olması beklenen tıklayın 2012 DA14'in yerküreye 27 bin 700 kilometre mesafeden geçmesi bekleniyor.

Türkiye'den de soluk bir ışık olarak görülmesi beklenen cisimin gözle görülme ihtimaline karşı açıklama yapan bilim insanları iyi bir dürbün ya da teleskop gerektiğini; ama öte yandan dünyaya çarpma olasılığının bulunmadığını söylüyor.

Gök cisminin geçişiyle Rusya'nın Ural bölgesine tıklayın meteor düştüğü haberi yanyana gelince, bilim adamları bu iki olayın birbiriyle bağlantılı olmadığını açıkladı.

2012 DA14, güneş yörüngesini 368 günde dönüyor ancak farklı bir yörünge düzlemini izliyor.

Gök cismi, gökyüzünde saatte 7,8 kilometre hızla ilerleyecek; dünyanın "altından" görüntü alanına girmesi, "üzerinden" de tekrar güneşe doğru yönelmesi bekleniyor.

2012 DA14'nın varlığı ilk olarak 2012'de tespit edildi.

2012 DA14, ilk kez, İspanya'daki Ma Sagra Gök Araştırma Merkezi'nden görüldüğünde bundan önceki geçişini daha uzak bir mesafeden yapıyordu.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.