Irak'ta istihbarat şefi intihar eyleminde öldü

Son güncelleme: 16 ŞUBAT 2013 - TSİ 17:34

Irak'ın Musul'a bağlı Telafer kentinde meydana gelen intihar saldırısında Genel İstihbarat Okulu Başkanı General Ali Avni ve iki korumasının öldüğü bildiriliyor.

General Ali Avni, bu yıl içinde Irak'ta öldürülen en üst rütbeli asker.

Suriye sınırından 150 km uzakta ve Bağdat'ın 420 km kuzeyinde yer alan Telafer'in nüfusu Sünni Araplar ve Türkmenlerden oluşuyor.

BBC'nin sorularını yanıtlayan resmi kaynaklar, saldırının asıl hedefinin istihbarat şefi olmadığını düşündüklerini söylediler.

General Avni, Telafer'de bir başka askeri yetkilinin evinin yanında yaşıyordu.

Komşu Yüzbaşı Habib Emin İlyas'ın patlamadan yaralanmadan kurtulduğu söyleniyor.

Irak polisi, saldırının iki intihar eylemcisi tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

Gelen haberlere göre, intihar eylemcilerinden biri korumalar tarafından öldürüldü. Yaralanan diğer eylemci ise General Avni tam evinden dışarı adım attığında üzerindeki patlayıcıları havaya uçurdu.

Telafer, 2005 yılında Iraklı direnişçiler ve ABD askerleri arasında yoğun çatışmalara sahne olmuştu. Bu zamandan beri kentte aralıklı olarak, kanlı saldırılar gerçekleşiyor.

Iraklı yetkililer saldırıların çoğunluğundan El Kaide bağlantılı Sünni militanları sorumlu tutuyor.

Gözlemciler, Mart ayında planlanan parlamento seçimleri yaklaşırken, gerginliğin daha da artmasından endişe duyuyor.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.