DHKP-C operasyonu: 167 kişiye gözaltı

Son güncelleme: 19 ŞUBAT 2013 - TSİ 10:47

Türkiye'de pek çok ilde bu sabah hakkında gözaltı kararı çıkarılan 167 kişi operasyonlarla gözaltına alınıyor.

Gözaltına alınanlar arasında KESK Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Akman Şimşek de bulunuyor.

Antalya'da bulunduğu sırada gözaltına alınan Akman Şimşek'in evinde ve KESK'teki odasında arama yapılıyor.

KESK operasyonlarla ilgili yaptığı açıklamada, "konfederasyona bağlı sendikaların yönetici ve üyelerinin de olduğu çok sayıda insan gözaltına alındığını" söylüyor.

'59 yönetici ve üyemiz hapiste'

KESK'e bir yılda dört operasyon

Örgütlenme çalışmalarına 1989 yılında başlayan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfedarasyonu (KESK), 8 Aralık 1995'te 20 sendikanın bir araya gelmesiyle kuruldu.
Eğitim, sağlık, sosyal güvenlik ve iletişim gibi 11 kamusal işkolunda örgütlü olan KESK'in Türkiye genelinde 250 bin civarında üyesi bulunuyor. Bu sayı, kamuda çalışanların yaklaşık %15'ine karşılık geliyor.
KESK, 21 Aralık 2011'de ve 23 Mayıs 2012'de, grevli ve toplu iş sözleşmesini içermeyen sendika yasasına karşı iki genel grev düzenledi.
Son bir yıl içinde KESK üyelerine yönelik büyük polis operasyonu sayısı ise dördü buldu.
Bu operasyonların ilki, 13 Ocak 2012 tarihinde yapıldı. Bir kişi gözaltına alındı.
İkincisi aynı tarihten bir ay sonra, 13 Şubat 2013'te gerçekleştirildi. Bu operasyonda tamamı kadın 15 KESK'li gözaltına alındı ve tutuklandı. 15 kişini tamamı tutuksuz yargılanıyor, dava sürüyor.
Üçüncü operasyon ise "KCK" kapsamında 25 Haziran'da gerçekleştirildi. Operasyonda başta KESK Genel Başkanı Lami Özgen olmak üzere çok sayıda yönetici ve üye gözaltına alındı, bazıları tutuklandı.
Bu operasyon sonrasında soruşturma açıldı. Geçen hafta iddianame mahkeme tarafından kabul edildi. Avukatlar iddianameye itiraz etti. İtiraz sonrası 6 kişi tahliye edildi.
Bu davada şu an 22 KESK yöneticisi ve üyesi tutuklu bulunuyor. Davanın ilk duruşması 10 Nisan 2013'te yapılacak.
Dördüncü operasyon ise bugün "DHKP-C operasyonu" adıyla gerçekleştirildi. Operasyon kapsamında 167 kişi hakkında gözaltı kararı bulunuyor.

Açıklamada son bir yılda yapılan operasyonlarla 59 sendika yöneticisi ve üyesinin "sendikal faaliyetler gerekçe gösterilerek" tutuklandığı belirtiyor.

KESK soruşturmaya ilişkin gizlilik kararı nedeniyle toplam kaç kişi hakkında gözaltı kararı alındığının bilinmediğini ancak sayının 100'ün üzerinde olduğunu tahmin ettiklerini söylüyor.

KESK ayrıca, "Bunlardan kaçının bağlı sendikalarımızın yöneticisi veya üyesi olduğu konusunda henüz net bir bilgiye sahip değiliz," diyor.

Bu operasyonların demokratik muhalefete yönelik olduğunu vurgulayan KESK'in açıklamasında, "KESK olarak tüm demokratik muhalefete, üye ve yöneticilerimize yönelik yıldırma ve sindirme uygulamalarına son verilmesini, gözaltına alınan arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz," deniliyor.

Gerekçe: DHKP-C örgütü adına faaliyet

KESK'in avukatlarından Öztürk Türkdoğan BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada gözaltı kararında "Yasadışı DHKP-C örgütü adına faaliyet gösterme"nin yazıldığını belirtti.

Avukat Türkdoğan ayrıca Ankara'da bir sağlık çalışanı olan Leyla Durmaz'ın, bir hastanede kanser tedavisi için kemoterapi gördüğü sırada gözaltına alındığını söyledi.

Ayrıca KESK'liler bu akşam TSİ 18.00'de başlayacak eylemle Adalet Bakanlığı'na yürüyecek.

Haber ajansları 167 kişiyi kapsayan operasyonun 28 ilde yürütüldüğünü, İstanbul'da 50 kişinin gözaltına alındığını belirtiyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.