Yeni Sars virüsü: İngiltere'de ilk ölüm

Son güncelleme: 19 ŞUBAT 2013 - TSİ 13:59

İngiltere'de ölümcül Sars virüsüne benzer bir virüsün yol açtığı ''solunum yolu hastalığı'' nedeniyle tedavi görmekte olan bir kişi hayatını kaybetti.

Hastanın Birmingham'daki Kraliçe Elizabeth hastanesinde tedavi görmekte olduğu ve pazar günü yaşamını yitirdiği açıklandı.

Dünya genelinde şu ana kadar 12 kişinin hastalığa yakalandığı ve bunlardan altısının öldüğü bildirildi.

Uzmanlar, virüsün nüfusun geneli için oluşturduğu bir salgın riskinin çok yüksek olmadığını söylerken, yine de virüsün insandan insana bulaştığına ilişkin işaretler alındığına da dikkat çekiyor.

Enfeksiyon vakaları hayvanlarla temasla da ortaya çıkabiliyor. Ancak virüsün insandan insana da bulaşabiliyor olması, uzmanlara göre, çok daha ciddi bir tehlike oluşturuyor.

Öte yandan yetkililer virüsün ülke geneline yayılma ihtimalinin henüz düşük olduğunu belirtiyor.

İngiltere'deki vakalarda aynı aileden üç kişide de virüs tespit edildi, dördüncü hasta ise tedavisine İngiltere'de tedavi edilebilmesi için Katar'dan ülkeye getirildi.

Virüsün aile fertlerinden birine Orta Doğu ve Pakistan seyahati sırasında bulaştığı ve sonra da aileye yayıldığı sanılıyor.

Hastalığın neden olduğu enfeksiyon kendini zatürre ve böbrek yetmezliği biçiminde gösteriyor.

Yeni virüsün esas kaynağı ve nasıl yayıldığı bilinmiyor, ancak öne çıkan varsayım hayvanlardan kaynaklandığı yönünde.

Yeni Sars tipi virüsün ''yarasalardaki bir virüsle'' yakından bağlantılı olduğu tespit edildi.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.