Pakistan: Hazaralar 'cenazesizlik eylemini' sonlandırdı

Son güncelleme: 20 ŞUBAT 2013 - TSİ 15:29

Pakistan'ın Belucistan eyaletinin başkenti Kata'da haftasonunda 89 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırı sonrasında eylemler düzenleyen Şii Hazaralar, cenaze töreni düzenledi.

Şii Hazaralar, güvenlik güçlerinin Cenvi Grubu'nun saldırının sorumluluğunu üstlendiğini bildiği halde harekete geçmediğini söyleyip protesto eylemleri düzenliyordu.

Hazaralar, Sünni çoğunluğun olduğu Pakistan'ın Şii azınlığı olarak Kata'nın belli kesimlerinde de yoğunlaşıyor.

Protesto eylemlerinin bir parçası olarak Hazaralar cenaze tıklayın töreni düzenlemiyordu.

Ölümlerden sonra normalde cenaze törenleri peşisıra düzenleniyor ancak protesto nedeniyle Hazaralar cenazelerini camilerin de aralarında bulunduğu mekanlarda bekletti.

Cenazeler 4 günün ardından bugün toprağa verildi.

Hazaralar, yaptıkları protesto gösterileri sırasında kendilerine karşı soykırım düzenlendiğini, barış içinde yaşamak istediklerini söylemişlerdi.

Hazaraların eylemlerini izleyen günlerde güvenlik güçleri operasyon düzenleyip en az 170 kişiyi gözaltına aldıklarını açıkladı.

Cenaze törenleri, polisin dün bu yönde yaptığı açıklamayı izliyor.

Hazaralara yönelik son haftalarda düzenlenen bombalı saldırılarda yüzlerce kişi öldü.

Kata, tıklayın ocak ayında da yine onlarca kişinin öldüğü bombalı bir saldırıya sahne olmuştu.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.