Oscar Pistorius'un evinden 'çığlık sesleri geliyordu'

Son güncelleme: 20 ŞUBAT 2013 - TSİ 09:18

Kız arkadaşını öldürmekle suçlanan Güney Afrikalı ampute atlet Oscar Pistorius’un kefalet duruşmasının ikinci gününde savcılar cinayetle ilgili detayları açıklıyor.

Pretoria'da görülen duruşmada savcılar, olayın meydana geldiği 14 Şubat sabahı evden 'durmaksızın çığlık sesleri' geldiğini söyleyen görgü tanıklarının ifadelerine yer verdi.

Pistorius, Salı günkü duruşmada, banyo kapısının arkasında bulunan kız arkadaşı manken Reeve Steenkamp’ı ‘hırsız sandığı için yanlışlıkla vurduğunu’ söylemişti.

Paralimpik Oyunları şampiyonu 26 yaşındaki atletin davasının aylar sonra sonuçlanması bekleniyor.

Kasten adam öldürmekle suçlanan Pistorius, Çarşamba günkü duruşma salonuna polis arabası içinde geldi ve başını mavi bir battaniye ile kapattı.

Pretoria’da davayı izleyen BBC muhabiri Andrew Harding’e göre, savunma avukatlarının kefalet talebini kabul ettirmeleri için ‘çok istisnai durumları’ öne sürmeleri gerekecek.

Salı günkü duruşmada, Pistorius kız arkadaşı Reeva Steenkamp’ı çok sevdiğini ve hiçbir zaman onu öldürme niyetinde olmadığını söyledi.

Mahkemede okunan yazılı savunmasında Pistorius, ‘gecenin bir vakti aniden uyanıp banyoda hırsız olduğunu’ sandığını ifade etti.

Ünlü atlet, karanlıkta yatağının altından silahı alıp ‘hırsıza evi terk etmesi için bağırdığını belirtip aksi halde kapının ardından ateş edeceği uyarısında bulunduğunu söyledi.

Savunmasına göre Pistorius, kız arkadaşının yatakta olmadığını ‘onu vurduktan sonra’ fark etmiş.

Güney Afrikalı atlet, olay sırasında 'protez bacaklarını takmadığı için kendini 'savunmasız' hissettiğini dile getirdi.

Ampute atlet, “Benim kollarımda öldü” dediği kız arkadaşının ölümünden büyük üzüntü duyduğunu ifade etti.

'Hırsız neden kendini banyoya kilitlesin?'

Savcılar, cinayet öncesi çiftin tartışıp tartışmadığını inceliyor.

Savcı Gerrie Nel, “Hırsız olduğunu sandığına dair ifadesini destekleyen hiçbir izahat yok” dedi.

Savcı Nel mahkemede, “Bunların hepsi önceden planlanmış. Neden bir hırsıza kendini banyoya kilitlesin ki?” diye konuştu.

Kefalet duruşmasının ilki, Reeva Steenkamp’ın cenaze törenine denk geldi.

29 yaşındaki Steenkamp’ın cesedi, memleketi Port Elizabeth’te yakıldı.

Güney Afrikalı ünlü ampute atlet Oscar Pistorius, ülkesinde ve tüm dünyada bir kahraman olarak görülüyordu.

Birçok Paralimpik şampiyonluğu olan Pistorius, geçen yıl Londra’da düzenlenen Olimpiya Oyunlarında da engelsiz atletlerle yarışan ilk engelli atlet olarak tarihe geçmişti.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.