Şam'daki Tişrin Stadı'na havan topu düştü

Son güncelleme: 20 ŞUBAT 2013 - TSİ 16:06

Şam'ın Baramki semtindeki stada atılan iki hava topu mermisi idman yapan bir futbolcunun ölümüne, diğerlerinin yaralanmasına yol açtı.

Resmi Sana Ajansı'nın haberinde stada iki havan topu mermisinin isabet ettiği söyleniyor.

Ajans, Vatba takımının o sırada idman yapan oyuncuların Yusuf Süleyman'ın öldüğünü, diğer oyuncular arasında yaralananlar olduğunu aktardı.

Şam'daki Tişrin başkanlık sarayına benzer bir saldırı düzenlendiği, ancak yaralanan olmadığı da Suriye'de resmi basının dün aktardığı, ancak teyit edilemeyen haberler arasındaydı.

Muhalif kaynaklara göre, Salı günü Şam'da 50'den fazla kişi öldü.

Ülkenin çeşitli kesimlerindeki diğer olaylarda da 31 kişinin öldüğü bildiriliyor.

Lübnanlı bakan yargılanıyor

Öte yandan, Lübnan'da bir mahkeme, Suriye yanlısı olarak bilinen bir bakanın ölüm cezası talebiyle yargılanmasına karar verdi.

Michel Samaha "ülkeye patlayıcı sokmak, siyasi ve dini suikastlar düzenlemeyi planlamakla" suçlanıyor.

Samaha ile birlikte Suriye güvenlik üst düzey yetkilisi Ali Mamluk da gıyabında yargılanıyor.

Muhabirler, Suriye yanlısı siyasi partilerin koalisyon ortağı olduğu bir sırada Samaha hakkındaki kararın sürpriz olduğunu belirtiyor.

Samaha geçen sene Ağustos ayında Beyrut'ta tutuklanmıştı; tutuklama sırasında Lübnan ile ilgili tıklayın mezhep gerginliği tartışmaları yapılıyordu.

Halep'teki ölümler

Suriye'deki çatışmalarda Birleşmiş Milletler'in geçen sene yaptığı çalışmada varılan rakamın üzerine çıkılarak 70 bin kişinin öldüğü tahmin ediliyor.

Halep'te dün meydana gelen başka bir olayda da muhalifler, ordu birliklerinin sivillerin yaşadığı bir alana tıklayın füze saldırısı düzenlediğini, iki apatmanın büyük zarar gördüğü olayda 31 kişinin öldüğünü duyurmuştu.

Muhaliflere yakın, İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ölenler arasında 14 çocuk ve 5 kadının da bulunduğunu belirtiyor; ancak bu bilgiler bağımsız kaynaklarca doğrulanamıyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.